FreddeP Postat 27 november 2006 Postat 27 november 2006 Har fÄtt erbjudande om att köpa Cubase SL3 men Àr inte sÀker pÄ om kommer bli nöjd med det. Har fram tills nu kört med SX2, men behövde möjlighet att frysa insert-effekter. Jag spelar in mycket frÄn gitarr och bas och anvÀnder en del VSTi. NÄgon som har lite tips/rekommendationer pÄ vad som kan vara lÀmpligast för mig att gÄ vidare med... Givetvis Àr Cubase 4 drömmen, men frÄgan Àr om jag klarar mig bra med SL3 tills vidare om man tar med i berÀkningarna att jag vant mig vid SX2. Vilket pris Àr rimligt att bjuda pÄ SL3 om ni tror att det kan rÀcka för mina behov? InlÀgg kantat av beslutsnoja och virrighet, men jag tackar för all hjÀlp som kan erbjudas!
surikatmamma Postat 27 november 2006 Postat 27 november 2006 HÀr har du en jÀmförelse mellan LE, SE, SL och SX! SL rÀcker för de allra flesta.
FreddeP Postat 27 november 2006 TrĂ„dstartare Postat 27 november 2006 HĂ€r har du en jĂ€mförelse mellan LE, SE, SL och SX! SL rĂ€cker för de allra flesta. Tackar för tipset - snabbt och resolut! đ Tycker inte det verkar vara nĂ„gra jĂ€tteskillnader sĂ„ jag tror du har rĂ€tt i att SL bör rĂ€cka. Har jag förstĂ„tt det hela rĂ€tt att SL3 Ă€r föregĂ„ngare till Studio 4 pĂ„ samma sĂ€tt som SX3 till 4? Vad tycker du Ă€r ett rimligt bud pĂ„ SL3? Tack för hjĂ€lpen!
Claes Holmerup Postat 27 november 2006 Postat 27 november 2006 (redigerat) SL rĂ€cker för en övervĂ€ldigande majoritet, sĂ„ du klarar dig sĂ€kert mycket lĂ„ngt med det. đ - och visst stĂ€mmer det att SL3 har sin efterföljare i Cubase Studio 4, medan efterföljaren till SX3 Ă€r Cubase 4. Redigerat 27 november 2006 av Claes
Signert Postat 27 november 2006 Postat 27 november 2006 Vad tycker du Àr ett rimligt bud pÄ SL3? Uppgraderingen till Cubase Studio 4 kostar ca.1100, ett nytt Studio 4 kostar 3800:- (pÄ Börsen), dvs. absolut max du skall betala Àr 2700:-. Men lite billigare skall det vÀl vara nÀr det Àr begagnat...
Kalle i Kalmar Postat 29 november 2006 Postat 29 november 2006 Hej Vi har kört sl3 i ett och ett halvt Ă„r och ska uppgradera till Studio 4 snart. Visst Ă€r det en del man har saknat med SL 3. Men det Ă€r inget som vi har begĂ€nsat oss. Utan med lite tips frĂ„n Studio och alla "hjĂ€lta" pĂ„ forumet sĂ„ har det "fixat sig". đ Med vĂ€nlig hĂ€lsning Kalle i Kalmar och hans pappa đł
FreddeP Postat 2 december 2006 TrĂ„dstartare Postat 2 december 2006 Tack för alla bra tips! Jag har beslutat mig för att köpa SL3 nu och testa det, tror att det kommer rĂ€cka gott sĂ„ vitt jag förstĂ„tt! (Ett rim i vĂ€rldsklass đ)
Kalle i Kalmar Postat 2 december 2006 Postat 2 december 2006 đ Hej FreddeP! Vi fĂ„r önska dig lycka till med SL3:an. Vi tror att man ska ha ganska "bigga" grejer pĂ„ gĂ„ng om SL3:an ska skĂ€nnas trĂ„ng. Det Ă€r dessutom mĂ„nga pĂ„ Forunet som "kan" Cubase, sĂ„ risken att man totalfasnar, likt U137 pĂ„ GĂ„söfjĂ€rden, Ă€r liten. Med vĂ€nlig hĂ€lsning Kalle i Kalmar och hans pappa đź
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in hÀr.