Nikolaus Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Hur får man med ljudet från metronomen i nermixningen.
Light Head Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Varför vill du få med den?? Men i vilket fall, jag vet inte hur eller om det går. Kanske om man helt enkelt spelar in ljudet som du kör ut i ch1/2 ? Risk för rundgång om du använder medhörning.... Lägg en midislinga som "blippar" där du vill ha blipparna och spela upp detta på en VST synt? ...men varför?
Light Head Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Skulle inte den där "tapeit" pluggen kunna funka? Vad är det för plugg??
dancedancedance Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 ett alternativ är ju att kryssa för "what u hear" på ljudkortet och spela upp metronomen samtidigt som du spelar in den på ett audiotrack
DrHans Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Skulle inte den där "tapeit" pluggen kunna funka? Vad är det för plugg?? en plugg som skapar en wav fil av materialet som sänds igenom den
DrHans Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 ett alternativ är ju att kryssa för "what u hear" på ljudkortet och spela upp metronomen samtidigt som du spelar in den på ett audiotrack Förutsatt att det finns att bocka i det på ljudkortet. Finns inte på mitt. Men visst går det att styra in ut ljudet via en ingång och spela in den.
tsmalmbe (oregistrerad) Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Lättast med en miditrack och nån blipp från en inbyggd synth. Gör så, så kommer du lättast undan. Jag antar att du vill mixa ner nåt för att bära med dig till träningslokalen och banda på nåt spår där?
Nikolaus Postat 22 april 2006 Trådstartare Postat 22 april 2006 Försöker lägga till bus på vst connections. men finns bara left/right in och SPDIF L/R. Har inget what you hear i Terra Tec mixern. vill ha för att lägga på trummor i efterhand på annan ort.
DrHans Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Jamen då så om det inte var exakt cubase klicket du var ute efter så kan du ju lika gärna skapa en egen metronom med en VSTI som flera förespråkat.
DrHans Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Hur får man bort den snarare... 😱 Man kan ta bort +kontakterna på monitorerna
Nikolaus Postat 22 april 2006 Trådstartare Postat 22 april 2006 Jamen då så om det inte var exakt cubase klicket du var ute efter så kan du ju lika gärna skapa en egen metronom med en VSTI som flera förespråkat. testa med trummasin, grygt att änra takter dock.
maxmaxmax (oregistrerad) Postat 22 april 2006 Postat 22 april 2006 Skulle inte den där "tapeit" pluggen kunna funka? gratis? adress?
Lasseman Postat 26 april 2006 Postat 26 april 2006 Mitt problem är att metronomen kommer med på inspelnig hela tiden. Men bara med KX project-rutin, trist. Vad är felet?
steflund Postat 26 april 2006 Postat 26 april 2006 Hur får man med ljudet från metronomen i nermixningen. Det bästa är väl att dedikera ett spår till ett klick (fritt valt från ngt trumljud) och programmera det... då kan du fixa bätte underdelningar på ställen där det behövs. Jag läste tidigare i en tråd att ngn trummis efterfrågade klicket på synkoperna för att denne inte skulle behöva bli döv för att höra klicket, detta tycker jag låter smart faktiskt.
Nikolaus Postat 26 april 2006 Trådstartare Postat 26 april 2006 då kan du fixa bätte underdelningar på ställen där det behövs. ??
Twilight_Zound Postat 26 april 2006 Postat 26 april 2006 Tror oxå på ett separat audiotrack med klick...
steflund Postat 26 april 2006 Postat 26 april 2006 då kan du fixa bätte underdelningar på ställen där det behövs. ?? Alltså att du programmerar klicket (sitter och klickar i piano-rollen) på ett sådant sätt att det blir lätt att följa. Dvs om det är triol-underdelning i låten lägger du ngn skön rytm som underlättar för dig när du spelar detta (eller vem det nu är som ska spela).
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.