Dream Exp. Postat 26 mars 2006 Postat 26 mars 2006 Hejsan! Har flyttat några XLR-kontakter till utsidan av en databänk och de går genom kopplingsplintar för att senare splittas till en tele och en XLR. Men jag får lite störning. beror det sannolikt på att de sitter rakt under (10cm) en stor brummande CRT-Skärm? (dock endast då jag spelat in gitarr/bas)
Pluffo Postat 26 mars 2006 Postat 26 mars 2006 Pröva att flytta på kablarna och se om samma problem kvarstår. Ännu ännu enklare. Stäng av skärmen och pröva.
el davo Postat 26 mars 2006 Postat 26 mars 2006 (redigerat) Kan också bero på att du sitter/står framför skärmen när du spelar in gitarr och bas, om du flyttat om i studion mer än bara kablarna? mikrofonerna kan ibland plocka upp strålningen på något sätt. oavsett, om det på ngt sätt är skärmen så borde det hjälpa att stänga av medan du spelar in som föreslaget ovan. eller köpa en TFT-skärm om du har lite slantar över. Redigerat 26 mars 2006 av el davo
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.