SLC-trax Postat 13 december 2005 Postat 13 december 2005 Kan man göra PWM*-ljud i Ableton Live's Operator-synt? hittar inte det nånstans.. 😠 *) Pulse width modulation (?) eller oscillator phase modulation alltså som i Reasons Subtractor kan man modulera osc phase med LFO för att uppnå en chorusliknande effekt...
ThomasJ Postat 12 februari 2006 Postat 12 februari 2006 ingen aning.. men en sak jag saknar i standrads syhnten i Live är just ett modulation weel:S
niklas73 Postat 15 mars 2006 Postat 15 mars 2006 Kan man göra PWM*-ljud i Ableton Live's Operator-synt? hittar inte det nånstans.. 😆 *) Pulse width modulation (?) eller oscillator phase modulation alltså som i Reasons Subtractor kan man modulera osc phase med LFO för att uppnå en chorusliknande effekt... 😛 Herre Gud... Vilka frågor... Men jag är nästan säker på det. Pulse with går att ställa in tillsammans med LFO iaf i oscillatorerna. Men jag antar att du menar ngt helt annat.
Kill All Autotuner Postat 15 mars 2006 Postat 15 mars 2006 ingen aning.. men en sak jag saknar i standrads syhnten i Live är just ett modulation weel:S det finns väl ingen Synth i Live ? 😛
niklas73 Postat 15 mars 2006 Postat 15 mars 2006 ingen aning.. men en sak jag saknar i standrads syhnten i Live är just ett modulation weel:S det finns väl ingen Synth i Live ? 😏 Är jag helt ute o cyklar nu men om du menar synth som keyboard så finns det på datorns tangentbord. Det här svaret kan verka väldigt dumt om jag missuppfattade dig.
SLC-trax Postat 23 mars 2006 Trådstartare Postat 23 mars 2006 ingen aning.. men en sak jag saknar i standrads syhnten i Live är just ett modulation weel:S det finns väl ingen Synth i Live ? 😄 Jo, Operator heter den.
Pluffo Postat 23 mars 2006 Postat 23 mars 2006 (redigerat) ingen aning.. men en sak jag saknar i standrads syhnten i Live är just ett modulation weel:S det finns väl ingen Synth i Live ? 😄 Jo, Operator heter den. Alltså. Det är en synth som är gjord av Ableton och som passar väldigt bra med programmet i fråga. Men den ingår inte. Man måste köpa den separat. Den kostar 129 Euro. Operator info Här finns två filmer som presenterar Operator Redigerat 23 mars 2006 av Pluffo
android Postat 24 mars 2006 Postat 24 mars 2006 Utifrån bilden (och även namnet) så ser det ju ut som en FM-synth...? I så fall finns ju inga "vanliga" oscillatorer att köra PWM på, väl.
SLC-trax Postat 27 april 2006 Trådstartare Postat 27 april 2006 Utifrån bilden (och även namnet) så ser det ju ut som en FM-synth...? I så fall finns ju inga "vanliga" oscillatorer att köra PWM på, väl. Operator är en väl en "hybridsynth" som kan både subtraktiv och FM-syntes. 😆
android Postat 28 april 2006 Postat 28 april 2006 Ok, det är mycket möjligt. Har inte sett den i verkligenheten, och utgick som sagt bara från namnet och screenshoten som Pluffo postade.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.