Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

Tja tja!

Jag är efter att spelat i band tidigare nu självstående musiker. En "sing and songwriter-typ".

Jag har en stil som innefattar soul/rock/pop stuket! Har ett sound och ett uttrykssätt som tex Gavin Degraw, James Morrison, Tyler Hilton.

NU till min undran!!

Jag är fastkörd! Spelar ute lite då och då men blir mestadels trubadurande. Men är trött på att bara spela på företagsfester och dylikt.

Jag vill ut på marknaden på allvar! Men vet inte vilken ände jag ska börja i?

I och med att informationsflödet går så snabbt idag så känns det som att youtube/myspace är den bästa plattformen att visa sig i.

Men på youtube ser man ju varje dag nya killar och tjejer som lägger upp covers där man totalkopierar andras låtar!

Jag vill absolut inte göra något sådant. Skulle jag göra en cover så skulle jag göra om den till min egen stil.

Vill ju släppa mitt eget matrial också! Men är så jäv.. rädd att man bara glöms bort!

Så ska jag börja med att släppa covers i min egen stil, och hoppas folk kan uppskatta det för att sedan när man evetuellt skapat sig en sk "fanbase" släppa sitt eget?

Eller bara köra eget? Blir svårare att få folk att lyssna. MEN man blir inte placerad i ett "Cover-fack".

Är väldigt tacksam för synpunkter/ R.C

Redigerat av RCharles
Annons
Postat (redigerat)

Spelar man ute funkar det bra att blanda varannan cover o varannan egen låt. Många är less på att höra enbart covers och gillar musiker som skriver egna låtar. Men tyvärr så väger det nog lite grann över i antal till såna som enbart vill höra samma låtar de lyssnat på ända sen 60-talet. Men spelar man bara typ hälften kända låtar går det bra att spela de egna med, det går tom bättre än att bara nöta covers...

Edit: Gäller det enbart att spela in o lägga ut på nätet är det väl mest en fördel med eget material?

Redigerat av Guitar Nilsson
Postat

Jo så är det ju nästan alltid när man spelar ute på sådana tillställningar. Att folk vill höra samma gamla vanliga registret med tex Proud Mary, sweet home alabama osv osv.

Men vad jag egentligen är ute efter är vilket sätt som är bäst när man ska marknadsföra sig själv. "Skapa sig ett namn" så att säga.

Är det inte svårt att få folk att börja lyssna på en artist/musiker om man enbart spelar eget? Kanske, kanske inte?

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.