Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Funderar lite på ljuden i tex EZ drummer, är dom typ färdigmixade för att passa in hyffsat i en mix eller är det så att man bör köra ner dom på separata spår och sitta och greja med eq, kompressor mm? Jag är inte bra på att mixa trummor alls, så därför undrar jag vad som är tanken med dessa program. Konstig fråga kanske...............

fråga 2, vad brukar man använda för grejer på trummor? är det kompressor eq och kanske reverb? eller finns det mer viktiga verktyg?

Annons
Postat

Eller kan man kanske anpassa en mix efter trummorna i tex EZ drummer, så man ser till att inte elbas, gittar och resten krockar med trumfrekvenserna? Nån som har grejat mycket med sånna här trumprogram som har några tips?

Postat

Bäste Rockstone!

Det är lite både och, och varken eller. Tillverkarna själva hävdar ju att deras presets är "färdiga" och visst låter de smidigt om man spelar dem rakt av, och många kan till och med låta bra direkt om de kastas in i en mix. Sanningen är nog snarare att man alltid får pilla, komprimera och EQ'a en smula, för presetsen vet inte hur din mix låter. Därför finns fördelen att dessa program kan tillhandahålla de "rena" oprocessade ljuden (relativt iaf) som kan bouncas ut, och importeras - inte bara de "presetljud" som finns att tillgå.

Vanligtvis vill man ändå ha separata spår för varje del (typ 8-12 kanaler eller så) som kan processas separat i ens egen mix med EQ, kompressor, reverbsends, trumbussar, New york-compression o fanvetallt.

Postat

Har du handlat någon av programmen? Native instruments har halva priset på studio drummer nu endast 700kr då ingår 3300 trumloops.

Med vänlig hälsning,

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.