SimonDrake Postat 24 januari 2012 Postat 24 januari 2012 Som titeln säger! Nu jävlar vill jag spela fort! Skaffade nyligen ett roland TD9 digitalt set och hade tänkt skaffa mig dubbeltramp och börja lira metal! Har ni något tips på vad man kan köpa? Som sagt, vill gärna ha några så att det går fort. (Off topic) Men jag hade tänkt spela in och lägga ut på youtube också, bra idé eller? Kan visa resultatet men pedalerna om det önskas!
JohnRick Postat 24 januari 2012 Postat 24 januari 2012 (redigerat) Hur många år har du spelat dubbelpedal annars? För "fort" är ju tämligen relativt och det tar vanligtvis ett tag att bygga upp en hyfsad hastighet på fossingarna med twintramp (över 160 bpm för singlar tycker jag väl börjar bli snabbt). En fördel är ju om man fixar doubles, och det kan videos med Jared Falk hjälpa till med faktiskt. Detta sagt - det hänger alltså inte nämnvärt på pedalerna, även om många sätter sitt liv på Axis Longboard. För övrigt kan du okulärbesikta trådar som denna: http://www.drummerworld.com/forums/showthread.php?t=66897&highlight=double+bass Redigerat 24 januari 2012 av JohnRick
catmeister (oregistrerad) Postat 28 januari 2012 Postat 28 januari 2012 http://www.thomann.de/se/tama_hp900fswn_flexi_glide_iron_cob.htm Här en bra trampa och go att spela med, Den kan jag faktiskt rekomendera. sen finns det speed cobra har med spelat lite på en sån men tycker nog iron cobran är goare. men det har ju mycket med tekniken med när man spelar 😉 http://www.thomann.de/se/tama_hp910lsw_speedcobra_double.htm
Mojje Cruncher Andersson Postat 28 januari 2012 Postat 28 januari 2012 Dåligt med stomp i Axis men vill du att det ska gå fort så finns inget bättre alternativ. Piiiz!
LaBrea Postat 28 januari 2012 Postat 28 januari 2012 Demon Drive är också ett alternativ i den övre prisklassen om du har tänkt dig ha bråttom bakom på kaggen
Astaron Postat 11 april 2012 Postat 11 april 2012 Pearl Eliminators är också bra om man vill spela fort, finns med både dubbelkedja och remdrift och har riktigt bra glid. Sköna fotplattor också.
EricFoxx Postat 25 maj 2012 Postat 25 maj 2012 Iron Cobra och Pearl Eliminator är ju de vanligaste svaren när frågan dyker upp. Även DW 3000 är en stabil pedal att rekommendera, prisvärd och grym respons!
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.