JMM Postat 11 juli 2011 Postat 11 juli 2011 Hej, Någon som kan ge tips var jag kan spela in en låt i en studio billigt (om nu det är möjligt att få billigt, jag har inte den blekaste). Jag själv har programmet Mixcraft. Det duger bra att leka med hemma men inte om man ska lägga ut en produktion på webben. Jag själv spelar elgitar och behöver således hjälp med: trummor, bas(kanske jag kan göra själv).
pHISTERmILL (oregistrerad) Postat 11 juli 2011 Postat 11 juli 2011 Det hänger väl ganska mycket på var nånstans du finns. Var bor du och hur långt kan du tänka dig åka?
JMM Postat 13 juli 2011 Trådstartare Postat 13 juli 2011 Jag bor i Sthlm. Kan väl åka hyfsat långt antar jag.
Piccazzo Postat 13 juli 2011 Postat 13 juli 2011 Ska du spela in Trummor & Bas samt att du behöver någon som spelar Trummor & Bas ? Det kan dra iväg i kostnad om du nu vill göra det i en studio. Ett alternativ är att du kanske kan få någon här som tex spelar in trummorna i sin studio och sedan någon som spelar bas i sin och sedan sätter du ihop det eller skickar till en studio för mixning. Ett annat alternativ är att du kollar in EZ-Drummer eller Addictive Drums som alternativ till trummis. Med Addictive drums , Och tex Amplitube och/eller Ampeg SVX kan du spela in bas och gitarr själv och sedan lägga på trummor med EZ eller AD. Men allt beror ju på din definition av billigt. 5 000 och uppåt skulle jag gissa om du även behöver musiker & mixning.
JMM Postat 13 juli 2011 Trådstartare Postat 13 juli 2011 Kanske jag mer söker ett bra inspelningsprogram isåfall.Dvs. någon som har ett sådant. Jag har inte en hel orkester jag kan dra med mig.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.