LIPPE Postat 28 februari 2010 Postat 28 februari 2010 snabb fråga, hur får jag choke effekten på en cymbal i FL?? alltså som när man slår på en cymbal och sedan snabbt tar tag i den med handen hehe
berra_- Postat 28 februari 2010 Postat 28 februari 2010 snabb fråga, hur får jag choke effekten på en cymbal i FL?? alltså som när man slår på en cymbal och sedan snabbt tar tag i den med handen hehe vad använder du för trumplugg? har du midiklaviatur eller liknande? det brukar finnas en tangent som "chokear" cymbalen. (Prova närmaste svarta tangent till "cymbal-tangenten")
LIPPE Postat 28 februari 2010 Trådstartare Postat 28 februari 2010 vad använder du för trumplugg? har du midiklaviatur eller liknande? det brukar finnas en tangent som "chokear" cymbalen. (Prova närmaste svarta tangent till "cymbal-tangenten") Anänder en orginal FL plugg just nu och har ingen midiklaviatur..Det måste ju finnas nån knapp för det till alla cymbaler men var 😮
LIPPE Postat 2 mars 2010 Trådstartare Postat 2 mars 2010 Det måste väl finnas någon choke effect på cymbalerna i FL???
Nordlicht Postat 2 mars 2010 Postat 2 mars 2010 Det skulle underlätta om du berättar vilken plugg det rör sig om.
EmKay Postat 3 mars 2010 Postat 3 mars 2010 Kanske funkar med en tapestop effekt. Har inte provat dock.
Noswas Postat 5 mars 2010 Postat 5 mars 2010 Jag känner nog inte riktigt till någon plugg som gör det.. men du kan väl 1) Dra ihop ett automation clip på hihaten och sänka volym. (bara njuter av vilket meck du skulle få att göra de genom hela låten ^^) 2) gå in på volym kontrollen på själva hihaten, och bråka lite med inställningarna där så ska det nog gå tämligen enkelt. (om du trycker på namnet i Step SEQen så kommer den upp i den lilla rutan) jag röstar på 2an. =)
KillwithSkill Postat 5 mars 2010 Postat 5 mars 2010 Som du startade tråden så får du lika innehållsrikt tillbaka! READ THE FUCKING MANUAL!!!
Noswas Postat 8 mars 2010 Postat 8 mars 2010 Som du startade tråden så får du lika innehållsrikt tillbaka!READ THE FUCKING MANUAL!!! dom som ställer frågor på detta forumet har sällan tillgång till en manual ^^
Tracer Postat 9 mars 2010 Postat 9 mars 2010 dom som ställer frågor på detta forumet har sällan tillgång till en manual ^^ Manualer finns i de flesta fall att tanka ned som PDF-dokument. Så även fast man kör på olaglig programvara kan man läsa manualen. 😕
Slushy Postat 21 mars 2010 Postat 21 mars 2010 dom som ställer frågor på detta forumet har sällan tillgång till en manual ^^ Manualer finns i de flesta fall att tanka ned som PDF-dokument. Så även fast man kör på olaglig programvara kan man läsa manualen. 😠 Eller så klickar man bara F1. Vilket jag tror funkar även i dom crackade versionerna av FL?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.