nilsemil Postat 27 maj 2009 Postat 27 maj 2009 Sitter och lägger pannan i djupa veck. Vad är det egentligen för skillnad på Macbook och MacBookPro för en musikmakare. (bortsett från att Pron finns med snabbare processor, och har FW800 och ExpressCard) Förr var det ju grafikkort, bättre skärm etc etc som skiljde. Upplys mig! Blev väldigt förbryllad. Den lilla är ju väldigt mycket nättare på alla fysiska sätt och vis. Emil
joachime Postat 27 maj 2009 Postat 27 maj 2009 Jag tycker avsaknaden av firewire på Macbook är den stora skillnaden. Planerar man spela in fler än två spår i taget på sin bärbara ska man nog överväga Macbook Pro. RME visade iofs upp ett USB Fireface på mässan i Frankurt, men det återstår att se om det lever upp til förväntningarna.
Gäst Postat 27 maj 2009 Postat 27 maj 2009 (redigerat) Macbook kommer med mera minne. Bättre skärm. Bättre grafikkort. Upplyst tangentbord (finns i bättre macbook med) Snabbare processor. Firewire. Bättre batteritid. Det är typ dom grejerna och det är rätt mycket ändå. Det som spelar roll i musiken år ju då minnet, hdd om du vill ha ssd ex, graffikortet äter inte från ram minnet och processorn. Sedan även firewire om du ska ha ett bättre ljudkort och ha möjlighet till att spela in flera kanaler samtidigt utan latency och allt roligt. Så det skiljer en del på dem i power. Redigerat 27 maj 2009 av Gäst
nilsemil Postat 27 maj 2009 Trådstartare Postat 27 maj 2009 jamen skiljer det verkligen i power? samma processor, samma busshastighet. tex när man sitter och mixar? jag kommer inte våga köpa macbook (får bli pro den här gången) men är nyfiken. Macbook kommer med mera minne.Bättre skärm. Bättre grafikkort. Upplyst tangentbord (finns i bättre macbook med) Snabbare processor. Firewire. Bättre batteritid. Det är typ dom grejerna och det är rätt mycket ändå. Det som spelar roll i musiken år ju då minnet, hdd om du vill ha ssd ex, graffikortet äter inte från ram minnet och processorn. Sedan även firewire om du ska ha ett bättre ljudkort och ha möjlighet till att spela in flera kanaler samtidigt utan latency och allt roligt. Så det skiljer en del på dem i power.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.