Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

Tjenis

Jag och en kompis bygger en rullande högtalare. Vi har kopplat in den till mobiltelefon med modiferad kabel.

Det ser bondigt ut och låter värre. Högtalaren är i fint skick.

Vi behöver få reda på om det finns någon slags bärbar / liten förstärkare till den som man inte behöver koppla i ett eluttag.

Fråga inte varför, och rekommendera inte bärbara mp3 högtalare, det är inget kul med sånt.

Våran högtalare är 400mm hög och lika bred och djup.

I den sitter två större baselement och diskant.

Det är en Philips Match line.

Där bak kopplas den med rå kabel och till mobilen använder vi minitele.

Några bra förslag till förstärkare?

Redigerat av base10
Annons
Postat

Googla runt lite på boombox, portabel ljudanläggning man smackar ihop själv med högtalare, bilförstärkare och bilbatteri.. Brukar användas på studentflak osv. Lagom portabelt med ett bilbatteri kanske, det kanske ska vara smidigare än så?

Postat
Googla runt lite på boombox, portabel ljudanläggning man smackar ihop själv med högtalare, bilförstärkare och bilbatteri.. Brukar användas på studentflak osv. Lagom portabelt med ett bilbatteri kanske, det kanske ska vara smidigare än så?

Hmm den är 400mm åt alla håll, det vill säga en mellanstor kub 😕

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.