johanvarupptaget Postat 2 mars 2008 Postat 2 mars 2008 Jag skulle vilja ha ett ställ till min Laney VC30-combo. På golvet blir det lite för mycket bas plus att jag hellre skulle vilja ha högtalaren mer i öronhöjd. Var kan jag köpa ett till min 1x12-combo? En vanlig pall/bänk skulle fungera jättebra men jag har inte hittat någon passande. Någon meters höjd är väl ungefär vad jag letar efter.
maart (oregistrerad) Postat 2 mars 2008 Postat 2 mars 2008 Jag skulle vilja ha ett ställ till min Laney VC30-combo. På golvet blir det lite för mycket bas plus att jag hellre skulle vilja ha högtalaren mer i öronhöjd. Var kan jag köpa ett till min 1x12-combo? En vanlig pall/bänk skulle fungera jättebra men jag har inte hittat någon passande. Någon meters höjd är väl ungefär vad jag letar efter. Kan tänka mig att det är något sånt HÄR du är ute efter. Vet att de går att få tag på i Sverige också men har tyvärr inte hittat något ställe som säljer dem (har dock inte letat så mycket).
IDF Postat 2 mars 2008 Postat 2 mars 2008 Jag skulle vilja ha ett ställ till min Laney VC30-combo. På golvet blir det lite för mycket bas plus att jag hellre skulle vilja ha högtalaren mer i öronhöjd. Var kan jag köpa ett till min 1x12-combo? En vanlig pall/bänk skulle fungera jättebra men jag har inte hittat någon passande. Någon meters höjd är väl ungefär vad jag letar efter. Kan tänka mig att det är något sånt HÄR du är ute efter. Vet att de går att få tag på i Sverige också men har tyvärr inte hittat något ställe som säljer dem (har dock inte letat så mycket). såg ut lite som ett K&M stativ, så Luthman eller Thomann lär ha det..
Lee Postat 2 mars 2008 Postat 2 mars 2008 Tänkte själv skaffa ett Standback för att ha på spelningarna men du kanske behövde ett som var mer upphissat. Standback kommer till Thomann i mitten av april.
Anders F Postat 2 mars 2008 Postat 2 mars 2008 Jag skulle vilja ha ett ställ till min Laney VC30-combo. På golvet blir det lite för mycket bas plus att jag hellre skulle vilja ha högtalaren mer i öronhöjd. Var kan jag köpa ett till min 1x12-combo? En vanlig pall/bänk skulle fungera jättebra men jag har inte hittat någon passande. Någon meters höjd är väl ungefär vad jag letar efter. Kan tänka mig att det är något sånt HÄR du är ute efter. Vet att de går att få tag på i Sverige också men har tyvärr inte hittat något ställe som säljer dem (har dock inte letat så mycket). såg ut lite som ett K&M stativ, så Luthman eller Thomann lär ha det.. jag tyckte det verkade vara detta märket. MVH Anders
basshole Postat 2 mars 2008 Postat 2 mars 2008 (redigerat) Tänkte själv skaffa ett Standback för att ha på spelningarna men du kanske behövde ett som var mer upphissat. Standback kommer till Thomann i mitten av april. Standback finns på Jam. I alla fall sist jag kollade. Mäktigast i stan blir du ju med DET HÄR fast det var dyrt.. Redigerat 2 mars 2008 av basshole
Lee Postat 2 mars 2008 Postat 2 mars 2008 Tänkte själv skaffa ett Standback för att ha på spelningarna men du kanske behövde ett som var mer upphissat. Standback kommer till Thomann i mitten av april. Standback finns på Jam. I alla fall sist jag kollade. Mäktigast i stan blir du ju med DET HÄR fast det var dyrt.. Wiii!! Då behöver ju inte jag vänta heller, ju! 😉 Tackar ödmjukast för infon.
johanvarupptaget Postat 9 mars 2008 Trådstartare Postat 9 mars 2008 K&M skulle kunna fungera. Dom var dock inte särskilt snygga, och det vore en fördel om man kunde ställa in t.ex. pedalbordet under. Det där Vox-stativet såg väldigt rätt ut. Kan man kanske köpa något liknande här hemma i Sverige? Det kanske kan heta tv-bänk eller något istället.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.