Jump to content
Annons

Looper/Repeater?


Recommended Posts

Funnyshoes (oregistrerad)
Postat

Jag har funderat på vad folk använder för hårdvara när det kommer till att "hacka upp" sin röst live. T.ex i Ableton Live finns en liten sak som heter "Beat Repeat", när jag säger nåt i micken och kör i gång denna apparat så hackar den upp det jag nyss sagt, jag kan sen pitcha och leka med "hacken" hur bäst jag vill i real-time.

Finns det några hårdvaru-motsvarigheter? Isåfall.. vad heter de, vart kan jag få tag på dem?

Annons
Postat

okey nu svara jag på något jag inte vet nått om, men jag tror att en hårdvarusampler klarar det rätta mig om jag har fel!

Funnyshoes (oregistrerad)
Postat (redigerat)

hmmm.. vet inte riktigt om en hårdvarusampler kan göra det, eftersom då måste man ju sampla själva ljudet först.. men nu är det så att jag sitter på en stenålderssampler dock.

"sample & hold" har jag hört att det kallas, inget man kan göra på min fula AKAI i alla fall 😄

man kan höra effekten på gamla Skinny Puppy låtar från 84', så det fanns ju redan då, vette fasiken vad det var för nåt de använde dock.

Redigerat av Funnyshoes

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.