Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej

Har funderat på det här med att använda olika program tillsammans. Om jag förstått det rätt, så kan man t ex använda Sonar, med Reason synkad via Rewire.

Verkar som om många använder Sonar och Live. Kan man synka dessa tillsammans, och vad är i så fall fördelen? De verkar ju båda göra ungefär samma sak?

Annons
Postat

Har svårt att tro att man kan köra Sonar och Live tillsammans via ReWire. De är väl rewire-hosts bägge två...?

Och även om det skulle gå, så har jag svårt att se nyttan med det. Som du säger gör de ju ungefär samma saker, även om Sonar mer är ett traditionellt inspelningsprogram och Live har en del experimentella och livespelningsanpassade twistar.

Postat
Har svårt att tro att man kan köra Sonar och Live tillsammans via ReWire. De är väl rewire-hosts bägge två...?

Och även om det skulle gå, så har jag svårt att se nyttan med det. Som du säger gör de ju ungefär samma saker, även om Sonar mer är ett traditionellt inspelningsprogram och Live har en del experimentella och livespelningsanpassade twistar.

Jo, kanske låter konstigt...

Men på Abletons sida står följande:

Live can also act as your production assistant if you already work in another application. Live ReWires to Pro Tools, Logic, Cubase, Nuendo, Digital Performer and Sonar, seamlessly bringing its creative tools and spontaneity into your production workflow.

Jag blev däför något undrande om varför man vill köra dessa programen tillsammans. Kanske för virtuella instrument eller nått? Eller att Live är bättre för just "livespelningar"?

Mer input någon?

Postat

Aha, där ser man.

Ja, Live är ju anpassat till live- och loop-lekande på ett helt annat sätt än "vanliga" sequencerprogram som Sonar och Cubase, så det kan förstås finnas en nisch för båda delarna samtidigt...

Kan tillägga (fast det är nog uppenbart? 😏) att jag bara sett screenshots och läst om Live...

Postat

Jo samma här.

Fast man hör ju att det ska vara så lättjobbat mm.

Fast jag diggar SONAR, verkar skön, med en hel del bra ljud.

Gillar din lilla musikrobot:)

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.