Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Min hemsida på Spray har stängts av Spray för att jag missbrukade den. Jag vet inte riktigt vad de menar med det men jag hade en låt där som har laddats ned några gånger av forummedlemmar och de skriver att jag med mitt beteende har försämrat för andra. Jag vet inte vad man ska ha hemsidor till om de inte får användas men ni som inte lägger upp låtar på soundclick och så, hur gör ni för att lägga upp era låtar här om ni inte skickar dem till Studios server?

Jag kollade med några bekanta som har en liten lokalförening och de säger att fast de hyr sånt där näthotell och alltså betalar för de får de inte ha filer som laddas ner eller upp eller någ för det tar för mycket kraft från näthotellet. Men ska man bara ha sådana sidor för lite reklam och kanske e-post?

Annons
Posted

Spray och "den typen" av gratissidor brukar oftast vara väldigt kinkiga med det mesta. Om du vill ha en stabil hemsida så satsa på något av de företagen som erbjuder serverutrymme för en billig peng ( brukar kunna kosta en 10-20:- i månaden). Se dock till att kolla upp med företaget vad som gäller angående mp3-distrubution från sidan INNAN du köper något 😕

Posted

Själv så har jag min dator igång 28/7 (ja 28 timmar) så jag använder den som server oftast... Mest pålitligt, gratis också (förutom elen, men den ingår i hyran^^)

Men försök prata med en lokal förening som sysslar med t.ex. LAN, dem brukar ha egna serverar som både är mer stabila än ett etablerat webhotell samt du kan få plats där för riktigt bra priser.

Posted

Tack för alla bra förslag! Surftown som slaptap föreslåt verkar t ex jättebra och ligger ju i pris som pluffo säger. Aldrig hört talas om dem förut. Kanske kan man som alekks föreslår också kolla med någon sådan där bostadsrättförening eller nåt kanske. Jag ska kolla runt lite. Tack, alla!

Posted

Du kan ju alltid försöka snacka omkull någon kompis med 1337 skillz och snabbt bredband som kan sätta upp en server som du får snylta utrymme på. Det har jag gjort 😕

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.