simpan92 Postat 15 mars 2014 Postat 15 mars 2014 Hej! Jag köpte ett headset mic som jag skulle ha när jag är ute och spelar. Har en Roland Street Cube och ska stå ute på stan. Men när jag fick micken så var det mini xlr och det fanns ingen möjlighet att plugga in den i förstärkaren, så köpte en mini xlr till xlr adapter och pluggade in den men får inget ljud över huvud taget. Har prövat flera förstärkare och samma sak. Nån som har en lösning? Skulle verkligen uppskatta ett svar. 🙂 Mvh Simon
Momo Postat 15 mars 2014 Postat 15 mars 2014 Vad är det för mic? Kan du länka till den så kan säkert någon hjälpa dig. Om du fick med några papper med micen så kolla om den behöver strömmatning. Isåfall är det tänkt att den enhet du kopplar in micen i ska skicka ström till micen via samma kabel som ljudsignalen. Om inte din förstärkare kan göra det (det kan finnas en knapp som kopplar på strömmen) så finns det separata strömmatningsboxar att köpa. Även en mixer brukar kunna göra det.
simpan92 Postat 15 mars 2014 Trådstartare Postat 15 mars 2014 Vad är det för mic? Kan du länka till den så kan säkert någon hjälpa dig. Om du fick med några papper med micen så kolla om den behöver strömmatning. Isåfall är det tänkt att den enhet du kopplar in micen i ska skicka ström till micen via samma kabel som ljudsignalen. Om inte din förstärkare kan göra det (det kan finnas en knapp som kopplar på strömmen) så finns det separata strömmatningsboxar att köpa. Även en mixer brukar kunna göra det. Tack för svaret 🙂http://www.thomann.de/se/the_tbone_hc_444_tws_b_stock.htm det är denna, jag kan inte kolla på några papper tyvärr för jag är i norge just nu.
Momo Postat 15 mars 2014 Postat 15 mars 2014 Ja på sidan du länkat till står bl.a. "...Condenser cardioid...", vilket innebär att det är en kondensator-mikrofon. Såna behöver strömmatning, så det är säkert det som är ditt problem. http://www.thomann.de/se/cat.html?gf=fantomadapter_lagringsdelar&oa=pra
simpan92 Postat 15 mars 2014 Trådstartare Postat 15 mars 2014 Ja på sidan du länkat till står bl.a. "...Condenser cardioid...", vilket innebär att det är en kondensator-mikrofon. Såna behöver strömmatning, så det är säkert det som är ditt problem. http://www.thomann.d...ngsdelar&oa=pra Ok så jag måste koppla in den i en sån box som sedan ska till förstärkaren då?
Hemmpe Postat 15 mars 2014 Postat 15 mars 2014 Hej ! Ja den måste få strömmatning, Efter som det är en Condensator mic .Kallas även Fantommatning. Så du pluggar in din mic i Som Momo visade sedan in i Stärkaren ..Eller Pa .
simpan92 Postat 15 mars 2014 Trådstartare Postat 15 mars 2014 Fråga! vart tar du strömmen i från ? Vet inte vem du frågar 😛 men kollar på en som man kan sätta i batterier i.
Hemmpe Postat 15 mars 2014 Postat 15 mars 2014 Jo det är ju din tråd.Så frågan är givetvis till dig! Ja det va jag funderade på. En condensator mic suger ganska mycket batteri,,Så du vet .. För att stå en hel dag behövs det nästan ett helt Bil Batteri..Så du vet ..
simpan92 Postat 15 mars 2014 Trådstartare Postat 15 mars 2014 Jo det är ju din tråd.Så frågan är givetvis till dig! Ja det va jag funderade på. En condensator mic suger ganska mycket batteri,,Så du vet .. För att stå en hel dag behövs det nästan ett helt Bil Batteri..Så du vet .. Jag får väl köpa en massa batterier 😛 Jag ska bara spela i ett par timmar per gång.
simpan92 Postat 15 mars 2014 Trådstartare Postat 15 mars 2014 Jag får väl köpa en massa batterier 😛 Jag ska bara spela i ett par timmar per gång. Typ denna http://www.thomann.de/se/millenium_pp2b.htm
Hemmpe Postat 15 mars 2014 Postat 15 mars 2014 Okey! Blir dyrt å inga pengar i fickan,,Men Kul har Du ni..Kram
simpan92 Postat 15 mars 2014 Trådstartare Postat 15 mars 2014 Okey! Blir dyrt å inga pengar i fickan,,Men Kul har Du ni..Kram Tacktack 😛
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.