stol Postat 8 juni 2013 Postat 8 juni 2013 (redigerat) Hej! Har gjort en youtubevideo med en webbtjänst som heter animoto. Animoto gör upphottade bildspel kan man säga. Innehållet är bilder/animationer vi själva gjort och sådana som är fria att använda. Kul att göra som något slags kreativt grupparbete. Skulle vara roligt att höra spontana intryck. Även kommentarer på låten är uppskattade. Det är samma låt som jag har lagt ut förut men ny mix. Vi "jobbar på nytt material" men hastigheten är mycket långsam 🙂 Edit: länk som funkar Redigerat 15 juni 2013 av stol
stol Postat 8 juni 2013 Trådstartare Postat 8 juni 2013 Ursäkta, men var är videon? Berättigad fråga. Nu ska länken vara på plats.
Amis Postat 11 juni 2013 Postat 11 juni 2013 Får också be om ursäkt men min google hittar heller inte den. Får ngt om Disco Diablo (är det den?!) men när jag klickar på den så får jag felmeddelande om att sidan inte kan visas.
stol Postat 11 juni 2013 Trådstartare Postat 11 juni 2013 Kul att du kollar Amis. Kan den här länken funka bättre?
SadamJR Postat 11 juni 2013 Postat 11 juni 2013 Nu kunde jag se den. Rätt bra låt även om jag inte gillade ljudet nåt vidare. Är du med i bandet? Är dom inte från England?
stol Postat 11 juni 2013 Trådstartare Postat 11 juni 2013 Roligt att du kollade saddamjr. Nej vi är inte från England, men uttalet kanske antyder mer England än USA, fast vi försöker hålla det neutralt. Och ja jag är med. Dåligt ljud som i kass ljud i youtube? Eller är det mix/prod/framförande som är kass? Det finns en version med bättre ljudkvalitet (i allafall om man ställer upp bitrate i youtube): Skulle vara kul att höra något om själva videon. Är den ok för youtube, inte så höga förväntningar på youtube. Eller är videon förskräcklig, skämmer upplevelsen av låten. Eller är den helt ok, gränsande till bra. Funderar på att göra om videon. Kanske köra en väldigt enkel med bara text eller så.
SadamJR Postat 11 juni 2013 Postat 11 juni 2013 Jag blandade ihop er med dom här. http://www.diablodisco.com/WELCOME.html Videon tyckte jag var ok men ganska intetsägande. Själva ljudet låter som utube brukar, men jag tycker att sången är för högt mixad. Dessutom ligger det en "digital shaker" eller nåt rakt igenom låten som jag tycker låter vass och obehaglig. Breaket med enbart denna "shaker" och trummor gör inte saken bättre. Annars, bra låt som sagt.
Erik dP Postat 11 juni 2013 Postat 11 juni 2013 Ingen vidare bra video. Låten är ok dock. Kanske skulle bli ännu bättre om det var en sk textvideo. Videon distraherade mig från lyriken.
stol Postat 11 juni 2013 Trådstartare Postat 11 juni 2013 Jag blandade ihop er med dom här. http://www.diablodis...om/WELCOME.html Videon tyckte jag var ok men ganska intetsägande. Själva ljudet låter som utube brukar, men jag tycker att sången är för högt mixad. Dessutom ligger det en "digital shaker" eller nåt rakt igenom låten som jag tycker låter vass och obehaglig. Breaket med enbart denna "shaker" och trummor gör inte saken bättre. Annars, bra låt som sagt. Tack för kommentarer SaddamJr. Intressant att höra Ingen vidare bra video. Låten är ok dock. Kanske skulle bli ännu bättre om det var en sk textvideo. Videon distraherade mig från lyriken. Tack för kommentarer. Har tänkt i samma banor, att en enklare variant med text skulle kunna vara något.
Amis Postat 14 juni 2013 Postat 14 juni 2013 (redigerat) Kul att du kollar Amis. Kan den här länken funka bättre? Nu gick det bättre;-) Låten gillade jag inte så värst men det kan bero på att jag hör den genom datorhögtalare. Videon var rätt bra. Speciellt i början, men sedan kör den på med samma sak genom hela låten och då blir det enformig. Det händer för mycket hela tiden vilket tar fokus från musiken. Jag hade klippt in stillbilder på ex er själva, eller ännu hellre, en filmsnutt där ni spelar era instrument, lite var stans genom videon så att det blev varierat. Försök också att variera bilderna så att inte samma kommer upp hela tiden. Speciellt klockan kändes onödig. Den var fräck en gång; men inte de andra gångerna. Annars blev jag impad av vad man kan göra med programmet. Skall kanske också göra en lite längre fram.... Återkommer med recension om musiken när jag kommit hem. Redigerat 14 juni 2013 av Amis
ONSatan Postat 14 juni 2013 Postat 14 juni 2013 Ingen vidare bra video. Låten är ok dock. Kanske skulle bli ännu bättre om det var en sk textvideo. Videon distraherade mig från lyriken. Håller med. Duktigt skön låt men duktigt störig video. Texten/musiken och videon går inte ihop. Som det är nu är det bara störigt att kolla på videon (minskade webläsaren och lyssnade på den sköna låten istället). Summerat: Bloody mycket cred för låten!
stol Postat 14 juni 2013 Trådstartare Postat 14 juni 2013 Tack ONsatan och Amis för era kommentarer både på låt och video. Mycket uppskattat!
stol Postat 15 juni 2013 Trådstartare Postat 15 juni 2013 Härligt stol! 🙂 Tack för uppmuntran slejnard! Roligt med feedback. Musiken betyder mest förstås, men det vore kul att lära sig få ihop en schysst youtubevideo. Det finns en uppsjö av videoverktyg på nätet och i form av appar som är väldigt enkla att använda och inte kostar något att tala om. Så möjligheterna finns.
SadamJR Postat 15 juni 2013 Postat 15 juni 2013 Tack för uppmuntran slejnard! Roligt med feedback. Musiken betyder mest förstås, men det vore kul att lära sig få ihop en schysst youtubevideo. Det finns en uppsjö av videoverktyg på nätet och i form av appar som är väldigt enkla att använda och inte kostar något att tala om. Så möjligheterna finns. Kan man inte spela in egna filmsnuttar, t ex på bandet, och lägga in? Er video var en smula opersonlig.
stol Postat 15 juli 2013 Trådstartare Postat 15 juli 2013 Kan man inte spela in egna filmsnuttar, t ex på bandet, och lägga in? Er video var en smula opersonlig. Jag tror du är inne på något centralt här. En youtubevideo utan ett enda mänskligt ansikte, risken är stor att den upplevs träig. Problemet är att vi inte vill vara med på bild 🙂 Provade denna variant istället, video med bara text. Gjord med Appen Lyric Video för iphone. Appen är lätt att använda men att få texten att synka med musiken var jättemäckigt. Man sitter i realtid och duttar på skärmen när nästa ord ska komma fram. Pilligt kan jag säga..
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.