Jump to content
Annons

Peter Roos

Medlem
  • Antal inlägg

    2 107
  • Gick med

  • Senast inloggad

  • Dagar jag vunnit

    30

Dagen då Peter Roos senast vann var 1 oktober 2025

Peter Roos hade det mest gillade innehållet!

Rykte i communityn

190 Utmärkt

1 följare

Om Peter Roos

  • Födelsedag 1962-06-11

Om mig

  • Kön
    Man
  • Stad/plats
    Göteborg
  • Min utrustning
    Se: "Om mig" i min profil.

Senaste profilbesökare

22 772 profilvisningar
  1. Är arbetssökande, men "jobbar" deltid med musik: som tekniker/mixtekniker och bassist.
  2. Ja, AI är väl inte helt intelligent kanske, 😀 och förvisso är den väl inte bättre än vad man söker på: jag sökte väl på "midikeyboards och Logic.." Audio och Midi Setupen tillhör ju Apples egna operativsystem liksom. Man får nog definiera sina sökningar bättre om AI:n ska förstå, och ge en alla detaljerade svar gällande ämnet.
  3. RIP! Älskar musiken i Blues Brothers.
  4. Hej Erix, gött att det löste sig med ditt keyboard. Tummen upp! Har själv Mac och vet att det brukar vara i Audio Midi Setupen det brukar krångla för det mesta. (I´m not English I just copied and pasted the information from the AI assistant. therefor the quotation marks on the text. Cheers!)
  5. Vackert Erik! Du har en fascinerande och väldigt personlig röst, och grymt bra låt. Saknar ett fagottsolo, eller nåt, som outro kanske. Typ: repetera slutet en gång till...lite kort, tycker jag.
  6. Men det är ju inte lajn-dance i alla fall:-D
  7. Detsamma, glad advent!🙂🌲🎉
  8. Snyggt Henric! Superbra låt, bra mix, och jag gillar den humoristiska texten också, najs:-)
  9. Så här säger Googles AI-assistent: "To connect a JJ Labs SMK-25 Bluetooth keyboard to Logic Pro, first pair the keyboard with your Mac via Bluetooth. Then, in Logic Pro, go to Logic Pro > Settings > MIDI and click Reset all MIDI drivers if the keyboard isn't recognized. If that doesn't work, open Window > Show MIDI Environment to check the connection and Logic Pro's on-screen keyboard (Window > Show Keyboard) to see if it responds."
  10. Gjorde testet nyss. mvh, Peter
  11. Tack för en bra artikel! Som ett stort Genesis- och Peter Gabriel-fan måste man ju nämna när han och hans ljudtekniker var ute och samplade ljud på nån bilskrot till hans Fairlight, och använde i produktionen. Gabriel är ju en av de många innovativa musiker som har anammat detta med sampling. https://www.youtube.com/watch?v=ON8lVgJxMQA Själv skaffade jag en Akai MPC One för några år sedan, och har testat att sampla lite till Camel-coverbandet, men använder den mest för backingtracks och övning; en flexibel maskin är det. Ska försöka att använda den mer för vad den är syftad till: att just sampla. Den har dock en inbyggd syntdel där bl.a. Solina, Mellotron och MiniMoog finns, vilket många av de gamla symfoniska progrock-banden från 70-talet använde, så jag har inte orkat lägga in mina riktiga Moog Taurus-samplingar jag köpt på nätet, men det kommer nog i framtiden, för inget kan riktigt ersätta originalljuden från dessa syntar. Jag använder ganska ofta också artikelförfattarens metod med att först bygga låtarna med loopar (fast i Logic). Man kan snabbt lägga på hur många trumloopar, och andra typer av ljud som helst, för att bygga en "känsla" av hur groovet ska vara i olika delar av låten - och man kan snabbt lägga till och dra ifrån - för att sedan fylla på med "riktiga" instrument. Samplingarna blir liksom en del av komponerandet.
  12. Jag kör en Kioxia 2 TB SSD för ljudbibliotek och en Seagate 500 gig SSD för själva ljudinspelningarna, funkar kanonbra. Jag hade tidigare ljudbiblioteket på just en Seagate 1 TB SSD, men har ändrat lite. Tillägg: på en Mac Mini M2 Pro med hårddiskarna kopplade till en RSHTECH USB-hub som ska leverera 10 Gbs (gigabit/s) köpt på Amazon.
  13. Tack för tipset! Lite off topic kanske, men..: de bästa pluggarna är väl de man faktiskt använder i verkligheten - oavsett om de är gratis eller sådana man betalar för - inte de som alla tycker är bäst.
  14. Det är inte alltid en UPS hjälper, jag har själv lånat en och testat i vår riktiga analog-studio, utan resultat. Vi drog istället en jordkabel från en chassiskruv i Soundcraft-mixern till ett vattenelement (rekommendation från en el-firma! wow) och då minskade brummet. Felet låg troligtvis någonstans i utrustningen, inte elen.
  15. Det finns nog en del gamla trådar om detta, men...: börja med att koppla alla jordade kablar till en egen separat jordad grendosa, och koppla allt ojordat till en annan separat grendosa för att undvika störningar från strömförsörjningar som inte är jordade. Och koppla helst dessa till olika eluttag i väggen också. Jag kör själv Mac-datorn, och allt annat ojordat, på en egen strömdosa och har dragit en jordad förlängningskabel från köket (där de enda jordade uttagen finns) till min Allen and Heath-mixer. (och allting annat som är jordat). Jag fick bort nästan allt brum och störningar enbart med dessa åtgärder. Antar att det gäller en PC i din hemstudio och då är den väl jordad, precis som Yamaha-monitorerna, som ju också har både balanserade tele och XLR för att skicka signalen in på baksidan. Att ha klippt jorden i kablarna kan ju vara en del av problemet. Jag kör både balanserade och obalanserade kablar i hemstudion, och har inte märkt att obalanserade kablar skulle påverka speciellt mycket, eller öka brus/brum osv. - såvida de inte är 50 meter långa. Jag kör obalanserade kablar från mixern till Genelec 6010, då de bara har RCA-kontakter.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.