Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

Jag sitter i Cubase 6 Artist och försöker spela in samt mixa en bassling med min akustiska bas. Jag har kopplat in den genom min steinberg CI2+ pÄ line in. Att fÄ in ljud i Cubase Àr inget problem. Men basen blir antingen för mullrig och för mkt bas eller sÄ blir den alldeles för lÄg. Jag har testat att dra ner basen pÄ sjÀlva instrummentet och höjt treble för att det inte ska bli alldeles för mullrigt och tonerna inte ska flyta ihop sÄ mkt. Men Àr ÀndÄ inte nöjd med resultatet. Som ni kanske förstÄr sÄ Àr jag hyffsat ny pÄ det hÀr med inspelning och undrar om ni har nÄgra tips pÄ hur man spelar in en bas samt mixar den i cubase för att fÄ fram ett vettigt ljud som inte slÄr över och blir för bullrigt eller vice versa.

Alla tips och trix uppskattas och tas emot gladerligen

Annons
Postat (redigerat)

En bra bas med fina strÀngar Àr ju en förutsÀttning oftast. Sedan att den spelas bra. Nu line'as den förstÄr jag. Du spelar in i 24 bitar hoppas jag? TÀnk pÄ att ha tillrÀckligt med headroom. Visst kan du dra ner bas medelst highpass, men inte sÄ vÄldsamt. Besikta frekvenserna runt 200 Hz med omnejd för att se om du kan dra ner nÄgra dB dÀr för mullrets skull. StrÀngljud runt 800-1000 Hz kan du ocksÄ leka med. Kanske lÀgga pÄ en distplugg av nÄgot slag för att bröta upp det och fÄ det mer aggressivt, utan att det slÄr över.

Redigerat av JohnRick
Postat

Jag Àr som sagt va nybörjare pÄ det hÀr. Riktigt basic vill sÀga. Hur vet jag om jag spelar in i 24 bitar? NÀr jag exporterar sÄ Àr instÀllningen pÄ 32-bit. Vad menar du med headroom. Hur tÀnker du att jag ska se frekvensomfÄnget pÄ de omnÀmnda delar i ditt svar? Som sagt, otroligt basic kunskap, men villig att lÀra mig. Ni fÄr ursÀkta min dumma frÄgor.

Basen Àr en Ibanez EWB205WNE med hyffsat nya strÀngar. Den klangar fint i förstÀrkare och jag har inte haft nÄtt problem med den hittils.

Perew (oregistrerad)
Postat

AnvÀnder du line in 1 och har Hi-Z knappen nedtryckt? Kanske Àr det det som spökar, vanlig line in Àr inte alltid optimalt för basgitarr.

Postat

AnvÀnder du line in 1 och har Hi-Z knappen nedtryckt? Kanske Àr det det som spökar, vanlig line in Àr inte alltid optimalt för basgitarr.

Jo, jag tyckte inte jag fick sÄ mkt ljud med instrument genom line in 2, funkade bÀttre med mic. Men det kanske bara Àr jag som fÄtt för mig det. Ska testa utan Hi-Z och line in 2.

Kan du förklara vad Hi-Z innebÀr?

Perew (oregistrerad)
Postat

Hi Z Àr högomig ingÄng speciellt för gitarrer och basar sÄ det Àr det som du ska anvÀnda i första hand antar jag. Jag tycker sjÀlv att det blir bÀst basljud nÀr man mickar en förstÀrkare.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.