ARRRGGGGHHHH Postat 30 juli 2010 Postat 30 juli 2010 (redigerat) Hej, jag har problem med Cubase Essential 5, spelar in med Line 6 Pod studio, har inte haft den så länge, först igår jag kom igång på allvar & spelade in med HALionOne för första gången, idag kan jag inte spela någonting alls, kan heller inte höra min metronom klicka. Vad kan det bero på? Förstår att det är någon inställning som ändrast men jag lyckas inte hitta vilken. Tacksam för svar Redigerat 30 juli 2010 av ARRRGGGGHHHH
ARRRGGGGHHHH Postat 30 juli 2010 Trådstartare Postat 30 juli 2010 Det löste sig med HALionOne, det var Cubase som försvunnit från settings i Line 6 Audio-MIDI Devices, men jag hör fortfarande inget klickande från metronomen.
VayzeriA Postat 1 augusti 2010 Postat 1 augusti 2010 Det löste sig med HALionOne, det var Cubase som försvunnit från settings i Line 6 Audio-MIDI Devices, men jag hör fortfarande inget klickande från metronomen. Menar du niu klick från metronomen i Cubase? Den sitter i så fall på din lilla transporter... klicka på F2 så får du upp den, och ovan för där du sätter tempo finns en lite liten knapp för Pre-click och on/off för klickljud.. bara att trycka in den
ARRRGGGGHHHH Postat 1 augusti 2010 Trådstartare Postat 1 augusti 2010 Det är det som är problemet, den är inställd på "on" men det hörs inget. Allting annat funkar som vanligt.
VayzeriA Postat 1 augusti 2010 Postat 1 augusti 2010 Det är det som är problemet, den är inställd på "on" men det hörs inget. Allting annat funkar som vanligt. Okej... men om du håller nere Controll ( på tangentbordet) tror ja de vaoch sedan klickar på mentromen i din transportpanel i Cubase så får du upp inställningar för metronomen.. kanske att problemet kan ligga där ?
ARRRGGGGHHHH Postat 1 augusti 2010 Trådstartare Postat 1 augusti 2010 Så var det 🙂 Tack för hjälpen! Det var Audio click som hade avaktiverats.
VayzeriA Postat 1 augusti 2010 Postat 1 augusti 2010 Så var det 🙂 Tack för hjälpen! Det var Audio click som hade avaktiverats. Varsågod. Glad att kunna hjälpa till!
ARRRGGGGHHHH Postat 8 september 2010 Trådstartare Postat 8 september 2010 Hej! Om problemet uppstår regelbundet, vad kan det bero på? Just nu jobbar jag med 2 projekt. I den ena kan jag höra metronomen. Men inte i den andra. Metronomen ser ut att vara aktiverad.
ARRRGGGGHHHH Postat 16 januari 2011 Trådstartare Postat 16 januari 2011 Okej, hjälp någon? Det har pågått i månader och jag blir snart galen.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.