Carle Postat 12 maj 2010 Postat 12 maj 2010 Någon som vet hur jag går till väga om jag vill använda flera midi-klaviatur till Reason. Jag har i nuläget två midi-enheter inkopllade. Ett via usb i datorn och ett via midi-kabel i ljudkortet. Problemet är att båda går till exempel Thor 1. Om jag vill att klaviaturet via usb skall gå till Thor 1 och klaviaturet via midi-kabel skall gå till Thor 2. Hur gör man då det? Eller funkar det inte? Använder även Record, om det är möjligt att göra där men inte i Reason.
Linus Postat 12 maj 2010 Postat 12 maj 2010 I Preferences hittar du Advanced MIDI/Advanced Control. Välj midiklaviatur 1 på Bus A och klaviatur 2 på Bus B. Scrolla upp till Hardware machine, allra längst upp i Reasonracket Där finns en knapp för Advanced MIDI, fäll ut mididelen. Välj Bus A, klicka pilen intill Channel 1 och välj Thor 1. Välj Bus A, klicka pilen intill Channel 1 och välj Thor 2. Nu spelas Thor 1 av midikanal 1 från klaviatur 1 och Thor 2 av midikanal 1 från klaviatur 2. Observera att det här är för livebruk. För inspelning får du använda ditt master keyboard och spela in en kanal åt gången.
Carle Postat 12 maj 2010 Trådstartare Postat 12 maj 2010 Åh, tack för hjälpen. Synd på inspelningen, men vi vill mest ha det till live eller för att jamma på varsin synth.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.