Biorno (oregistrerad) Postat 17 december 2009 Postat 17 december 2009 Tja, Har en Fender Blues Deville 212 som jag är mycket nöjd med, dock är den lite hög volymmässigt för att spela i sovrummet på kvällarna. Vad är bästa lösningen på detta för att få rören att jobba men sänka volymen? Nån som har nåt till salu?
DrHans Postat 17 december 2009 Postat 17 december 2009 Jag använder en hotplate och tycker den fungerar mycket bra. Har även testat marshalls powerbrake. Men tycker hotplaten är bättre.
Biorno (oregistrerad) Postat 18 december 2009 Postat 18 december 2009 Jag använder en hotplate och tycker den fungerar mycket bra. Har även testat marshalls powerbrake. Men tycker hotplaten är bättre. Japp dom verkar riktigt bra, dock så är 4200:- rätt mkt cash, nån som testat: http://cgi.ebay.com/ATTENUATOR-FOR-FENDER-...=item2557d9c7f9
MBerger (oregistrerad) Postat 18 december 2009 Postat 18 december 2009 Japp dom verkar riktigt bra, dock så är 4200:- rätt mkt cash, nån som testat: http://cgi.ebay.com/ATTENUATOR-FOR-FENDER-...=item2557d9c7f9 Ja, "attenuators" är sjukt dyra. Den ebay-grejen du länkar till är en volymkontroll som sitter i effektloopen, altså innan slutsteget. Det blir inte samma grej som en vanlig attenuator, då dessa sitter mellan slutsteg och högttalare. Den enkla volymboxen ger inte samma resultat, då inte slutstegsrøren körs lika hårt. Andra attenuators är t.ex. Weber Mass och Dr.Z Air Brake, men dessa är ungefär lika dyra.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.