Jump to content
Annons

Recommended Posts

Smiliz (oregistrerad)
Postat

Tjena!

Jag undrar om det är någon som har en bra ide på hur man kvantiserar tonerna i pianorollen. Jag vet att det finns en funktion som gör det, fast denna funktion gör inte det jag vill.

När jag spelar in på mitt midiklav så blir det alltid en fördröjning som man borde kunna fixa på något smidigt sätt än att flytta varje ton manuellt.

Så har ni några ider?

M.v.h.

Smiliz

Annons
drloop (oregistrerad)
Postat

Asio4all drivrutiner om du inte har ett ljudkort som har egna Asiodrivrutiner.

Det löser ditt problem.

Postat

Tvivlar på att jag är ett proffs på o lira synth men det låter bra när jag spelar in och sedan när jag lyssnar på det så låter det som en treåring hade spelat 😛 Så jag rekommenderar inte asio4all utan om ditt ljudkort har egen ASIO (som tyvärr krånglar för min del) så kör på den istället.

Smiliz (oregistrerad)
Postat

Jag vet att i Logic så är det bara att välja hur man vill kvantisera, typ varje 16del. Då flyttas tonen till närmast 16dels sträck, det är det jag är ute efter i FL. Detta är ju inte bara bra för att ta hand om delay/latency utan också när man själv spelar lite fel.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.