Tappo Postat 25 juli 2008 Postat 25 juli 2008 Tjabba! Ska börja spela in lite bas ikväll på ett par trummor som trummisen spelat in! Tänkte höra om det finns några fina tips för att få ett riktigt fett pukljud. Har alltid haft mer eller mindre problem med just pukor, att få dom att låta saftigt. Jag hoppas att jag var tydlig då jag inte skrev allt för mycket! Ha en fin fredag. / Tappo
Uozon Postat 25 juli 2008 Postat 25 juli 2008 För att få fylligare och saftigare pukljud. Lite kompressor EQ: skär bort höga frekvenser Sen kan du alltid dubbla puk spåret
Elof (oregistrerad) Postat 25 juli 2008 Postat 25 juli 2008 A och O för ett fett trumljud över huvud taget är att allting ligger i fas. Pukor som är ur fas med OH, rum och kagge kommer aldrig att låta fett. Förutsatt att du har en trummis som slår an pukan bra och en puka som är stämd så den låter fett från början: Om du vill ha någon form av attack i dina pukor, skär absolut inte höga frekvenser. Skär mid i pukorna om de låter klonkiga och "papper". Beroende på hur de är stämda så kan du kräma på lite extra där pukan har sin grundton, svep med ett band på EQn och hitta.
Tappo Postat 25 juli 2008 Trådstartare Postat 25 juli 2008 Tack för svar. Ska sätta mig och pilla lite med det där inatt. Tack igen.
Rabieshund Postat 26 juli 2008 Postat 26 juli 2008 (redigerat) Sen kan du ju alltid skicka alla trumspår till en kompressor för att tajta till soundet lite. Edit: Oj såg inte att du frågade om bara pukorna. Redigerat 26 juli 2008 av Rabieshund
drloop (oregistrerad) Postat 26 juli 2008 Postat 26 juli 2008 Elofs tips är precis som han säger A och O. Det grundläggande i att få det att låta bra.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.