zagabar Postat 5 november 2007 Postat 5 november 2007 (redigerat) Hej. Jag inhandlade en sån här uppdelningsslad av ibanez så att man kan koppla en adapter till 5 olika effektpedaler. Problemet är att när jag gör det så brusar det in i */**. En av pedalerna ger inget ljud heller då den slås igång. Dock så lyser alla pedalers lampor som de ska. Jag har testat med två olika adaptrar som båda fungerar till varje pedal i sin ensamhet men bägge ger detta brus när man multikopplar. Hjälp uppkattas! Edit: Det är nog snarare ett dån än ett brus. Electrival humming skulle jag nog vilja kalla det. Redigerat 5 november 2007 av zagabar
zagabar Postat 5 november 2007 Trådstartare Postat 5 november 2007 Efter lite klurande så märker jag att det bara brusar om fler en en är ikopplad samtidigt. Om ajg bara kopplar multiadaptergrejen till en pedal så brusar det inget.
Violiner Postat 5 november 2007 Postat 5 november 2007 Hej. Jag inhandlade en sån här uppdelningsslad av ibanez så att man kan koppla en adapter till 5 olika effektpedaler. Problemet är att när jag gör det så brusar det in i */**. En av pedalerna ger inget ljud heller då den slås igång. Dock så lyser alla pedalers lampor som de ska. Jag har testat med två olika adaptrar som båda fungerar till varje pedal i sin ensamhet men bägge ger detta brus när man multikopplar. Hjälp uppkattas! Edit: Det är nog snarare ett dån än ett brus. Electrival humming skulle jag nog vilja kalla det. Du får med all sannolikhet en s k jordloop, risken för detta är en nackdel med en sådan "uppdelninsgsladd" som du kallar det. Du kan lösa problemet genom att köpa flera adaptrar eller också genom att köpa en större strömförsörjning med flera uttag som ör galvaniskt skilda så att jordströmmar inte uppstår. Ett problem för dig kan också vara att en adapter inte klarar att strömförsörja alla de pedaler du anslutit.
zagabar Postat 5 november 2007 Trådstartare Postat 5 november 2007 Hej. Jag inhandlade en sån här uppdelningsslad av ibanez så att man kan koppla en adapter till 5 olika effektpedaler. Problemet är att när jag gör det så brusar det in i */**. En av pedalerna ger inget ljud heller då den slås igång. Dock så lyser alla pedalers lampor som de ska. Jag har testat med två olika adaptrar som båda fungerar till varje pedal i sin ensamhet men bägge ger detta brus när man multikopplar. Hjälp uppkattas! Edit: Det är nog snarare ett dån än ett brus. Electrival humming skulle jag nog vilja kalla det. Du får med all sannolikhet en s k jordloop, risken för detta är en nackdel med en sådan "uppdelninsgsladd" som du kallar det. Du kan lösa problemet genom att köpa flera adaptrar eller också genom att köpa en större strömförsörjning med flera uttag som ör galvaniskt skilda så att jordströmmar inte uppstår. Ett problem för dig kan också vara att en adapter inte klarar att strömförsörja alla de pedaler du anslutit. Jag skulle gissa på jordloopen då eftersom adaptern är på 3oomA. Det var ju lite surt. Det var ju alla adaptrar jag ville splippa då jag köpte den. Kan du beskriva lite simplare hur du tänkte att man kunde lösa det? =) Tack
Magpie Postat 5 november 2007 Postat 5 november 2007 (redigerat) Hej. Jag inhandlade en sån här uppdelningsslad av ibanez så att man kan koppla en adapter till 5 olika effektpedaler. Problemet är att när jag gör det så brusar det in i */**. En av pedalerna ger inget ljud heller då den slås igång. Dock så lyser alla pedalers lampor som de ska. Jag har testat med två olika adaptrar som båda fungerar till varje pedal i sin ensamhet men bägge ger detta brus när man multikopplar. Hjälp uppkattas! Edit: Det är nog snarare ett dån än ett brus. Electrival humming skulle jag nog vilja kalla det. Du får med all sannolikhet en s k jordloop, risken för detta är en nackdel med en sådan "uppdelninsgsladd" som du kallar det. Du kan lösa problemet genom att köpa flera adaptrar eller också genom att köpa en större strömförsörjning med flera uttag som ör galvaniskt skilda så att jordströmmar inte uppstår. Ett problem för dig kan också vara att en adapter inte klarar att strömförsörja alla de pedaler du anslutit. Jag skulle gissa på jordloopen då eftersom adaptern är på 3oomA. Det var ju lite surt. Det var ju alla adaptrar jag ville splippa då jag köpte den. Kan du beskriva lite simplare hur du tänkte att man kunde lösa det? =) Tack Nu är jag ingen tekniker, men är inte 300mA för lite för att klara mer än ca en pedal? Jag har en adapter på 1000mA som fungerar fint till 3 pedaler. Redigerat 5 november 2007 av Magpie
zagabar Postat 5 november 2007 Trådstartare Postat 5 november 2007 Hej. Jag inhandlade en sån här uppdelningsslad av ibanez så att man kan koppla en adapter till 5 olika effektpedaler. Problemet är att när jag gör det så brusar det in i */**. En av pedalerna ger inget ljud heller då den slås igång. Dock så lyser alla pedalers lampor som de ska. Jag har testat med två olika adaptrar som båda fungerar till varje pedal i sin ensamhet men bägge ger detta brus när man multikopplar. Hjälp uppkattas! Edit: Det är nog snarare ett dån än ett brus. Electrival humming skulle jag nog vilja kalla det. Du får med all sannolikhet en s k jordloop, risken för detta är en nackdel med en sådan "uppdelninsgsladd" som du kallar det. Du kan lösa problemet genom att köpa flera adaptrar eller också genom att köpa en större strömförsörjning med flera uttag som ör galvaniskt skilda så att jordströmmar inte uppstår. Ett problem för dig kan också vara att en adapter inte klarar att strömförsörja alla de pedaler du anslutit. Jag skulle gissa på jordloopen då eftersom adaptern är på 3oomA. Det var ju lite surt. Det var ju alla adaptrar jag ville splippa då jag köpte den. Kan du beskriva lite simplare hur du tänkte att man kunde lösa det? =) Tack Nu är jag ingen tekniker, men är inte 300mA för lite för att klara mer en ca en pedal? Jag har en adapter på 1000mA som fungerar fint till 3 pedaler. Jag har hört att det behövs ca 70 mA för varje pedal. Jag märkte hursomhelst att ju fler pedaler jag kopplar inte desto högre blir bruset.
Violiner Postat 5 november 2007 Postat 5 november 2007 (redigerat) Olika pedaler drar olika mycket ström. Anledningen att jag skrev att din adapter kanske inta klarar att strömförsörja alla dina pedaler är att jag tror att det är ett av dina problem. En 300 mA adapter låter litet för fem pedaler tycker i alla fall jag... Kan du beskriva lite simplare hur du tänkte att man kunde lösa det? =) Tack Vad är det du inte förstår i min beskrivning i förra inlägget? Redigerat 5 november 2007 av Violiner
zagabar Postat 5 november 2007 Trådstartare Postat 5 november 2007 Jag testade med bara två line 6 pedaler som kräver 70mA var och det blev bara jättelite dån. Sedan lade jag till Boss FZ-3 som behöver 65 mA och då började det jättemycket.
robber666 Postat 7 december 2007 Postat 7 december 2007 Tror jag vet vad du menar då jag nyligen stötte på samma fenomen. Hade en adapter på 1000mA och det brusade utav bara fan. Fick höra att pedaler krävde olika typer av adaptrar. Tex. Boss pedaler vill ha PSA adaptrar och en del ville ha en AAC tror jag det var. Kollade upp vad pedalerna mina ville ha och köpte en adapter av varje. Nu är det tysy som i graven.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.