Hemluth Postat 16 juli 2007 Postat 16 juli 2007 Antagligen har jag felpostat det här, men iom att det är PT det gäller så valde jag att posta hgär, så att jag inte får 50 svar om något generaliserat i Cubase. Jag har nyligen köpt ett midikeyboard, mer specifikt en M-Audio O2 som är skittuff. Däremot när jag drar i rattarna på keyboardet rör sig inte rattarna i pluggarna på samma ställe. Första ratten kan gå till tredje ratten i pluggen och tredje ratten på keyboardet kan gå till ista ratten i pluggen mm. Beror detta på att PT registrerar min O2 fel? Kollar jag på "equipment" (eller vad det heter) så står det O2, fast det är en bild på något som ser ut som en linebox eller nåt. Kan det vara så att det är därför det inte är riktigt synkat? Eller kan det vara så att man måste pilla med inställningar i själva keyboardet? Instruktionsboken var djävulst bantad så man kanske måste gissa lite för att få fram hur man gör. Vad tror ni? Jag har alltså aldrig kört med midiklaviaturer med rattar tidigare.
Assar Postat 16 juli 2007 Postat 16 juli 2007 Nu kan jag inte Pro Tools ... men det handlar ju om att få midi cc-numren att stämma överens mellan keyboardratt och programratt. Antingen assignar du programrattens cc# till keyboardratten (se keyboardmanualen) eller tvärtom (se programmanualen). I båda fallen måste du ta reda på vilket cc# som du ska använda, vilket kan vara lite trickigt. Kanske finns info om det i manualerna. Många program har en fiffig funktion som gör att du markerar den kontroll du vill styra keyboardratten till, väljer "learn"/"find" eller liknande och sen rör på keyboardratten så att programmet känner av vilket cc# som rör på sig. En sån funktion borde väl finnas i Pro Tools?
Hemluth Postat 16 juli 2007 Trådstartare Postat 16 juli 2007 Hmm, tack för svaren. Instruktionsboken till keyboardet var jättebantad och inte särkilt pedagogisk, det är möjligt att det står något om det Någon som vet om funktionen finns i PT?
MLundkvist Postat 16 juli 2007 Postat 16 juli 2007 På digidesigns egna pluggar från AIR och även vissa andra funkar det så här. hörgerklicka i protools på pluggens parameter som man vill styra, välj Learn och vrid på den ratt eller regel på ditt midi klav som du vill ha som kontroller. /MLundkvist
Hemluth Postat 16 juli 2007 Trådstartare Postat 16 juli 2007 Okej. Nu är jag inte hemma så jag kan kolla, men tackar. Hur är det med Xpand tro?
MLundkvist Postat 17 juli 2007 Postat 17 juli 2007 Okej. Nu är jag inte hemma så jag kan kolla, men tackar. Hur är det med Xpand tro? Xpand absolut.. bara högerklicka o välja learn på den parametern du vill styra. /Magnus
Hellpig Postat 17 juli 2007 Postat 17 juli 2007 Jag hade samma problem fast i Cubase o fick väl ungefär samma svar... och det funkar nog men när synthhelvetet har 100-tals parametrar som kan skicka ut är det en dålig lösning. 😱
Hemluth Postat 17 juli 2007 Trådstartare Postat 17 juli 2007 Tackar för alla svaren! Då har man lärt sig något nytt. 😱
Hemluth Postat 30 juli 2007 Trådstartare Postat 30 juli 2007 Okej. Nu är jag inte hemma så jag kan kolla, men tackar. Hur är det med Xpand tro? Xpand absolut.. bara högerklicka o välja learn på den parametern du vill styra. /Magnus Hur sparar man det sedan då? Det var lite jobbigt att trycka learn hela tiden, fast jag kanske är korkad och blind. 🙂
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.