Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Funderar som sagt på att köpa en Sony VAIO FE21B...

Jag ska köra Cubase 4 och E-MUs 1616...

Hur är det med Sonys laptops till musikproduktion, någon som har erfarenhet av dem?

Eller finns det någon annan laptop som man borde satsa på? HP kanske?

OBS!! jag kommer inte att köpa MAC 🙂

Tack för svar

Annons
Postat

VAIO-datorerna brukar vara både pålitliga och snygga.

Du har inte funderat på en Frost-maskin annars?

Postat

Är det rätt chipset, grafik (inte Nvidia) och FW-kretsar i den? Är det 7200 RPM NCQ disk i (finns det plats för en till som man kan köra i RAID)? Vad är det för upplösning (1920x1200?). Är det Core 2 Duo? Får du livstids support?

Postat
Är det rätt chipset, grafik (inte Nvidia) och FW-kretsar i den? Är det 7200 RPM NCQ disk i (finns det plats för en till som man kan köra i RAID)? Vad är det för upplösning (1920x1200?). Är det Core 2 Duo? Får du livstids support?

Ingen tvekan om saken, Frost har schyssta grejer men allt är ju relativt

I mitt fall blir det ju att jag måste lägga ut nästan lika mycket som VAIOn kostar extra för att få en schysst Frost ... blir ju lite väl dyrt

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.