Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

När man ska bygga upp en vägg till ett sångbås, vilket material har då de mest ljudisolerande egenskaperna: gips, plywood eller spånplatta? Eller det kanske finns andra lösningar på material. Fast - glöm betong...

Tanken är att det skall bli så tyst som möjligt inne i båset och att det också ska isolera utåt.

Samuel

Annons
Postat

Det material med störst massa/densitet. Det vill säga gips av de tre alternativ du anger. Ekvationen är som alltid MASSA-LUFT-MASSA så du bör även tänka på vad du stoppar i väggen, roxull fungerar alltid bra. Men flera lager gips är vägen att gå, tar inte stor golvyta men gör att väggen blir "tung".

Om det nu bara är sång du tänkt dig i båset är det inga större problem att isolera. 2 lager gips 75mm reglar och isolering så är du i princip färdig.

a

😉

Postat

Hur tänker du när du säger flera lager gips? Menar du två lager på insidan av buren, sedan ett lager med isolering (går vanlig gul rockwool bra?) sedan ett eller två lager gips utanpå? Eller är tänker du ett lager på insidan och ett lager på utsidan?

Finns väl olika tjocklekar på gipsskivorna, antar att ju tjockare dess bättre. Men vanlig gipsskiva som används till innerväggar är ok eller?

S

Postat

Ja, precis, om du vill ha en "riktig" studiovägg ska du lämna luft mellan två väggar så de inte är direkt kontakt med varandra. Ökar isoleringen dramatiskt. Och JA gipset ska vara på in och utsidan, inte på insidan som i Claymans fall.

Finns väl olika tjocklekar på gipsskivorna, antar att ju tjockare dess bättre. Men vanlig gipsskiva som används till innerväggar är ok eller?

Jo visst finns det olika tjocklekar men 99% av gipskivorna är 13mm tjocka men är av varierad kvalité, kan vara brandklassat, hög densitet osv. men om du skruvar ihog två lager får du 26mm gips och desto tyngre väggen är desto bättre. Om du vill vara helt säker på att dina två lager gips fungerar som EN tjock skiva limmar du ihop de med dämplim.

a

😕

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.