tbruce Postat 4 september 2006 Postat 4 september 2006 (redigerat) Sitter och lyssnar på en skiva med eX-Girl... "Back to Mono Kero". Det är typ poppunk stöpt i lite elektronisk form. Jag diggar soundet de har på "rockinstrumenten", alltså bas, gitarr och trummor... kan inte beskriva vad det är, men finns ett väldigt skönt driv i det... lyssna på t ex "Pop Muzik" från skivan, eller kanske bättre exempel är "TOZKA"... känns liksom lite replokal men ändå "lättlyssnat"... eller lätt-tilltalande kanske. Har det bara med mixning/sound att göra eller är det hur de spelar också? Tycker det finns en skön kontrollerad skränighet i det som tilltalar mej. Jag lyssnar inte så mycket på sån här musik så om jag ska ge något annat exempel på ett i mina öron liknande sound så tycker jag att Brainpools skiva "Painkiller" har en del i närheten... framförallt basljudet... hmm. Nån som har nåt tips på musik i liknande genrer som har liknande sound? Skulle vara trevligt som inspirationskälla... Redigerat 4 september 2006 av tbruce
sixties Postat 5 september 2006 Postat 5 september 2006 är inte säker på vad du menar, men bra lite popigare punk (ingen MTV skit) är Ramones, Undertones, Buzzcocks, Psychotic Youth, Real Kids.
Light Head Postat 5 september 2006 Postat 5 september 2006 Fyller på med det jag kom på, Dead Kennedys. Lyssna på t.ex. "Lets lynch the lanlord" eller "California Uber alles".. det finns många andra oxo! Det kanske inte är pop, kanske mer rock n roll..?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.