Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej.

Jag har köpt en begagnad OB three squared, en hammond modul från slutet av 90-talet. Tyvärr kom det inte med någon manual så jag undrar om nån här har en och har möjlighet att skanna den. Den är visst inte på så måna sidor, typ fyra eller så. Det vore guld! Även om det mesta är självklart så undrar jag över midifunktionerna och lite annat.

/Tobias

Annons
Postat (redigerat)

Citerar Harmony-Central.. Stor källa av info för musikmakare: "Was easy to get some good sounds going within seconds. The manual (if you can call it that!) is somewhat useless, as everything on the keyboard is pretty self-explanitary."

Men jag ger mig inte med det utan kanske kan http://www.matrixsynth.com/blog/media/oberheim/ob3manual/ hjälpa en aningen 😎

Startsidan har du här: http://www.matrixsynth.com/ob3.htm

Redigerat av hegobald
Postat

Tackar, tackar!

Manualen hjälpte lite grann men inte allt eftersom den äldre OB3 saknar ganska mycket gällande midi-funktionerna. Igår gjode jag det jag borde gjort från början, mailat tillverkaren. Idag fick jag manualen som pdf.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.