Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej! Hur höjer/sänker man ljudnivån på olika "ljudbitar", t ex om sången är inspelad i flera olika tagningar med olika ljudnivå men ligger på samma kanal.

Tacksam för svar

/erixon

Annons
Postat

Markera spåret den (grafiska delen) ta tag i den blå rektangeln som dycker upp i mitten av spåret och dra den upp eller ner för att justera volymen. eller så högerklickar du väljer process och sen gain.

oakleaf (oregistrerad)
Postat

Man kan ju också normalisera de snuttar man vill höja eller sänka så att allt får samma nivå. Drar mindre kraft från datorn då man slipper automatisera, men det är väl en smaksak.

Alltså markera en snutt som ligger lägre, höger klicka välj process och normalise. Sen får man testa sig fram till ett värde som får det att låta i samma nivå som resten.

Postat (redigerat)
Man kan ju också normalisera de snuttar man vill höja eller sänka så att allt får samma nivå.

När man normaliserar förstärker man tills högsta peak uppnår 0dB.

Men om man tar två ljudklipp, normaliserar och jämför dessa kan ju den ena ljudfilens nivå upplevas som starkare. Energin och den upplevda ljudstyrkan kan vara annorlunda. 😎

Det är bättre att mäta volymen efter RMS och gaina manuellt. Eller ännu bättre, spela in sången vid ett enda tillfälle och stå stilla framför mikrofonen. :rolleyes:

Redigerat av Linus

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.