Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej,

Jag har använt Cubase SX (3.1.1) problemfritt ett bra tag, men sedan jag bytte till en ny, bättre dator har det börjat krångla.

När jag ska spela in ett ljudspår med min SM57:a genom mitt Edirol UA-25-ljudkort in i Cubase så får jag efter en stund (som kan variera från 20 sekunder till omkring någon minut) ett felmeddelande som ser ut så här:

felmeddelande.jpg

I samband med detta avbryts inspelningen, men programmet i övrigt hänger sig inte eller något sådant. Jag kan med andra ord aldrig spela in någonting som är längre än någon minut, men det jag spelat in innan det bryts finns kvar och fungerar som vanligt.

Någon som har en lösning? Vad är det som hamnat ur synk?

Det här börjar driva mig till vansinne... 😳

Annons
Postat

Prova öka buffern på ljudkortet! Haft samma problem, men det löste mina.. Testa det först, kanske hjälper något iaf!

Postat

Har redan testat att ändra bufferten i ljudkortets inställningar på kontrollpanelen... men icke... 😄

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.