Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Sitter här nu och kollar på en annons med en Line 6 Variax 500

någon som vet hur den är att spela på ??

vore kanon om någon vet nått innan jag kör 10 mil 🙂

tack på förhand peter

Edit: annan info är också välkommen 😉

Edited by Peter12345
  • 1 month later...
Annons
Posted

VAr precis inne och testade en Variax på 4sound. Den känns väldigt mycket stratta. Lite trög i spelet med 0.10 strängar. Det är dock otroligt fräckt att vrida på knappen och plötsligen spela akustisk gitarr på sin elgura. Det låter inte alls illa heller. Iofs låter det mycket pizomickar, men det var ändå coolt.

Samma när man vrider till läget där de mer utflippade ljuden ligger. Plötsligt stämmer gitarren om sig i ett ackord. Hur tufft är inte det?

Jag är lite såld faktiskt. jag funderar allvarligt på att skaffa mig en som kompgura och behålla min jacksson som sologura.

Posted

Tjackade en sån till studion. Finns säkert grejer med bättre känsla om man är gitarrofil, men till inspelning är den totaläg. Akustiska låter grymma in the mix också faktiskt. Att ha tillgång till så många ljud är helgrymt, skulle aldrig kunna tänka mig att ha enbart en eller några få guror i studion.

Posted

Hej ratt skumt att man kan sitta har i phnom penh Kambodja och kolla pa forumet hehe..

jo jag koppte gitarren tycker ocksa att den later helt ok, och mycket kul att ha

men kanslan kunde varit lite battre (har inte kunnat spelat sa mycket) men man kanske vanjer sig.

men ibland nar jag ska koppla in kablarna sa verkar det som om det blir overslag

ljudet kommer och gar med nagon sekunds mellanrum .

sa jag satte i batterier och och da funkade det igen.

haller den pa att lagga av *fragetecken*

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.