Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Ungefär så här kan det låta när jag spelar in samt mixar o mastrar själv. Det vore intressant att få lite tips på vad som kan förbättras. Jag tycker själv att det låter OK men då jobbar jag med lite punkattityd och en ambitionsnivå som passar en heltidsarbetande småbarnspappa.

honohan_master2.mp3

Annons
Posted (edited)

Hej Martin. Tycker du ligger ganska bra till gällande mix/master, men det är några saker som enligt mig kan bättras på. För det första är det ganska mycket sub och topp, vilket ger hela låten en hängmattskaraktär. Framförallt kan du se över 60-70 Hz där kicken ligger och sänka en aning där och även se över området 8 kHz där hi-hatten ligger och väser? Kanske har du dragit på dessa områden i mastringen? Med detta i åtanke blir det övre mellanregistret lidande, 1000-2000 Hz, där sången och gitarrerna ligger, som enligt mig behöver komma fram mer. Se även till att ställa limiters output på -1 dB om du ska ladda upp låten digitalt. Gjorde en snabbmaster som låter så här:

martin_fix.mp3

Lycka till!

Jon

Edited by Jon Rinneby
  • Gilla 1
Posted

Hej Jon! Tack för allt jobb du lägger ner på mixakuten och för din analys av mitt alster. Jag uppskattar det mycket. Jag ska se över det du har nämnt och använda din snabbmaster som referens för att se om jag kan hamna rätt. 😀

  • Gilla 1
Posted

- Martin, jag gillar låten, bra!

- Jon, jätteintressant att läsa dina trådar och höra hur du resonerar. Mixakuten är kanon då man kan höra före och efter och varför. Tummen upp!

  • Gilla 1
Posted (edited)

Tjena! Nice låt. 

Gjorde en master som låter såhär https://app.filepass.com/s/goDkpARW0JtnfUqU/p/Martin

Håller med Jons analys och kan tillägga att jag skulle vilja ha lite mer dynamik i lägre mellanregistret för att låten ska ha mer djup och kännas levande, delvis det jag har dragit fram i min master 🙂

Gör gärna en riktig master från en riktig wav fil istället för mp3 också om det skulle vara intressant 🙂

Edited by Casper Bjerkehagen
  • Gilla 1
Posted (edited)

Tack Casper! Denna gången nöjer jag mig med att försöka skruva fram det hela själv men jag ska ha dina tjänster i åtanke om det blir aktuellt att lägga ut mastringsjobb framöver 😀

Edited by martinm
  • Gilla 1
Posted
2 timmar sedan sa martinm:

Tack Casper! Denna gången nöjer jag mig med att försöka skruva fram det hela själv men jag ska ha dina tjänster i åtanke om det blir aktuellt att lägga ut mastringsjobb framöver 😀

Okej 🙂

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.