Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej!

Spelat in en jätte bra låt (enligt mig själv) över en mp3'a som jag hittade på youtube igår... Blev så taggad så började spela in direkt och köpte beatet (lease) idag där jag då fick beatet i en wav fil istället men när jag la in wav filen i projektet så är det liksom några millisekunder eller liknande före mp3'an... Finns det något att göra åt detta?

Vore tråkigt att behöva skicka in på mastring när jag spelat in över en mp3a..

Läste på lite på nätet och vissa sa att det är något med mp3'or att de blir delayed lite av någon anledning? Är detta sant?

Mvh

Annons
Posted

Ligger det lite fel, så är det väl bara att ställa in delay på spåret, så att det hamnar rätt...?

Jag har inte koll alls på FL Studio, men det borde finnas en sådan inställning på audiospåret.

Jag använder logic. Alltså delayet är knappt hörbart... Bara med vocals på, pyttelite.. hur vet jag hur många millisekunder det är? Finns det inget speciellt sätt att kolla detta än att zooma in max?

Posted

Jag fattade det som att det var FL Studio du hade, med tanke på rubriken... I Cubase, som jag kör, så kan man sätta en kvantiseringspunkt i audiospåret på lämplig plats. Sedan är det bara att flytta så att spåret snäpper in på rätt ställe. Du måste säkert zooma in max, så att du ser var det börjar i MP3-spåret och kan sätta kvantiseringspunkten på samma ställe där i WAV-filen.

Annars kan man sätta positivt eller negativt delay i ms på spåret, men då får man ju prova sig fram. Sätter du en kvantiseringspunkt, så ser du ju exakt var vågformerna startar, så att du kan få in det precis där det ska vara.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.