91:an Postat 24 mars 2014 Postat 24 mars 2014 Har nyss uppgraderat till Cubase 7,5 men aldrig använt funktionen att korrigera timingen på ex gitarrspel tidigare. När jag går in i sample-editorn och klickar på Hitpoints blir det små trianglar upptill på audiospåret som visar anslag i gitarrspelet. Det är dessa jag kan flytta i sidled till taktstreck genom att klicka vidare på Audiwarp och sen på Free Warp. Ofta går det bra, men ibland eller möjligen på vissa spår försvinner tringlarna när jag klickar vidare till Audio Warp. Jag går tillbaks till Hitpoints och trianglarna kommer fram men försvinner likväl när jag ska vidare till Audio Warp. Det blir att jag får spela in på nytt spår. Vad gör jag för fel?
rammega Postat 30 mars 2014 Postat 30 mars 2014 Är också intresserad av hur detta funkar. Tex. vad gör sensetiv när man har valt hipoints? hur vet man hur mycket man ska dra i denna?
rammega Postat 3 maj 2014 Postat 3 maj 2014 (redigerat) Är det ingen som vet vad eller hur man ska tänka när man har aktiverat hitpoints i wari audio. Och det ska ställas en tröskel? Menar man att beroende på hur du läger tröskeln så får du olika mycket med mellan slagen eller? Redigerat 3 maj 2014 av rammega
rammega Postat 31 maj 2014 Postat 31 maj 2014 Börjar få lite kläm på detta nu. Problemet är ju att man inte behöver det så ofta. Men visst är det så att man ställer tröskeln med senstive (känslighet) och man måste prova sig fram. Bra att klippa upp ordentligt om man ska använda denna.
Paul Postat 5 oktober 2014 Postat 5 oktober 2014 Vad händer om man inte klipper upp ordentligt? Sabbar man tempot på andra ställen i låten då?
rammega Postat 5 oktober 2014 Postat 5 oktober 2014 Näe. men det blir svårare för CB att kvanvtisera hela sjoket.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.