Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Tjo på är som så att jag undrar... jag kör Cubase Sx tillsammans med reason och det funkar fin fint.. men när jag håller på och skapar o vill sätta låten på play typ mitt i så exploderar ljudet (alla samplingar som jag använder går på play) och i några sekunder är ljudet olidligt... det undviks klart genom att loopa istället över området jag vill redigera men då måste jag lyssna på hela låten innan jag når mitt parti. Finns det någon lösning till detta... inte trevligt med explotioner vare sig jag har lurar eller inte..

OBS.. de samplingar som går igång är endast de i Reason. Vad jag vet..

Tacksam för svar!

Edited by Guest
Annons
Posted (edited)

Men... ... ... Ja rätt många gånger!...

Vadå är det inte någon inställning då?

Har inga andra problem med cubase/reason... funkar fin fint.. men lite enarverande för öronen...

Edited by Guest
Posted

Aldrig hört talas om...

Du kan inte få ut "explosionen" ut från ljudkortet på en MD och sen tillbaka i datorn och lägga upp här så vi får lyssna?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.