Erik dP Postat 26 april 2011 Postat 26 april 2011 Jag såg en, i alla fall lite intressant, tråd om en "låtstöld" där den nya låten (nåja) finns utlagd på diverse säljsiter. (Italienaren som lagt upp låten har nu lagt upp "originalförfattaren" på ngn hemsida som medkompositör.): http://www.kontrollrummet.com/forum/index.php?topic=26279.0 ...Det verkar som den inte har genererat några pengar, men ändå. Jag antar att som amatör så har man inte mycket att sätta emot med om nån använder sina alster i liten skala. (Hittade ingen annan klockren avdelning, så denna hamnar i "Allmänt".)
Demonproducenten Postat 26 april 2011 Postat 26 april 2011 On 2011-04-26 at 11:19 sa Erik dP: Jag antar att som amatör så har man inte mycket att sätta emot med om nån använder sina alster i liten skala. du har väl samma möjlighet som vem som helst det intressanta är hur siterna som publicerat agerar
kardo Postat 26 april 2011 Postat 26 april 2011 (redigerat) Läste också detta tycker nästan lite synd om personen i fråga, det kan vara ett liten unge. Bättre att vara lite snäll ,att hota med en advokat eller försöka skrämma skiten av dom är meningslöst. Man ska dock inte tillåta stöld. Såg att han lagt upp cover, är då detta tillåtet på youtube ? Redigerat 26 april 2011 av kardo
Claes Holmerup Postat 26 april 2011 Postat 26 april 2011 On 2011-04-26 at 11:52 sa Demonproducenten: du har väl samma möjlighet som vem som helst det intressanta är hur siterna som publicerat agerar De brukar nog vara ganska snabba med att ta bort material om någon har lagt upp det utan att själv äga rättigheterna eller ha tillstånd att använda det.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.