Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Jag kör M-Audio Delta 2496 som är ett bra ljudkort vad det verkar, dock låter det inte bra när jag spelar upp ljudfiler ifrån min 2a hårddisk, felet låter som ett "hack" som uppstår med ett par sekunders mellanrum, och detta är samma för alla ljudfiler på denna hårddisk, problemet försvinner när man lägger över samma fil i huvudhårddisken, det kan inte vara disken det är fel då jag har bytt ut denna, felet måste komma ifrån ljudkortet, någon som känner igen detta?

// Vänliga Hälsningar Ola

Edited by Wreck9
Annons
Posted

Vild gissning:

Din 2:a hårddisk är en extern hårddisk, och IRQ för vad du nu har hårddisken på (USB, Firewire) krockar med IRQ'et för M-Audio.

// David

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.