Mr163 Postat 27 januari 2010 Postat 27 januari 2010 Hej! Jag har en dator: Packard Bell Imedia A5500. Det är så att jag ska köpa ett nytt ljudkort: Presonus Firebox. På deras hemsida står det att man behöver ett: IEEE 1394 FireWire 400 Port, när jag kollar på enhetshanteraren på datorn så står det bara OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller. Hur ska jag veta om det kommer funka med Fireboxen? Jag ska snart gå över till windows xp igen, så vart kan jag hitta drivrutiner för min firewire? Tacksam för svar!
Hastalavista Postat 27 januari 2010 Postat 27 januari 2010 Hej! Jag har en dator: Packard Bell Imedia A5500. Det är så att jag ska köpa ett nytt ljudkort: Presonus Firebox. På deras hemsida står det att man behöver ett: IEEE 1394 FireWire 400 Port, när jag kollar på enhetshanteraren på datorn så står det bara OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller. Hur ska jag veta om det kommer funka med Fireboxen? Jag ska snart gå över till windows xp igen, så vart kan jag hitta drivrutiner för min firewire? Tacksam för svar! Leta upp serienummret på burken så kan du via Packard Bells hemsida kolla specarna.
SoloNo1 Postat 27 januari 2010 Postat 27 januari 2010 Det är bara att köra på, 1394 = Firewire. 1394a = 400 1394b = 800
Mr163 Postat 27 januari 2010 Trådstartare Postat 27 januari 2010 Det är bara att köra på, 1394 = Firewire. 1394a = 400 1394b = 800 Okej Tack. Så fireboxen kommer funka på min burk?
Mr163 Postat 29 januari 2010 Trådstartare Postat 29 januari 2010 Någon som vet vart man kan hitta drivrutiner till OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller för windows xp sp2?
Gilbert Postat 29 januari 2010 Postat 29 januari 2010 (redigerat) Okej Tack. Så fireboxen kommer funka på min burk? Inte säkert: https://www.studio.se/index.php?showtopic=73166 Dra hem “PC-Wizard”, med det programmet är det enkelt att se vad alla delar i burken är för något. https://www.studio.se/index.php?showtopic=73167 Redigerat 29 januari 2010 av Gilbert
Mr163 Postat 29 januari 2010 Trådstartare Postat 29 januari 2010 Okej.. har läst inläggen genom länken som du har skickat men han hade "Vista". De har jag också men kommer att gå över till XP, så jag behöver drivrutiner för OHCI Compliant IEEE 1394 Host controller. Vart kan jag hitta drivrutiner för den till windows XP SP2? Jag har laddat ner PC Wizard men vet inte vad jag ska titta på? Behöver verkligen hjälp, någon som kan hjälpa mig? Måste handla ett nytt kort verkligen... Tacksam för svar!
maart (oregistrerad) Postat 30 januari 2010 Postat 30 januari 2010 Någon som vet vart man kan hitta drivrutiner till OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller för windows xp sp2? det brukar vara plug n play så du behöver nog inga andra drivrutiner. Öppna enhetshanteraren och högerklicka på OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller och välj egenskaper ->detaljer -> Hardware Ids (eller vad det heter i svenskt os). kopiera Vendor id (VEN_) eller Device id (DEV_) och sök i http://www.pcidatabase.com/
Analogfreak (oregistrerad) Postat 30 januari 2010 Postat 30 januari 2010 Okej.. har läst inläggen genom länken som du har skickat men han hade "Vista". De har jag också men kommer att gå över till XP, så jag behöver drivrutiner för OHCI Compliant IEEE 1394 Host controller. Vart kan jag hitta drivrutiner för den till windows XP SP2? Jag har laddat ner PC Wizard men vet inte vad jag ska titta på? Behöver verkligen hjälp, någon som kan hjälpa mig? Måste handla ett nytt kort verkligen... Tacksam för svar! Med nLite kan du integrera SP3 i din XP-version, lägga in drivrutiner och även ta bort onödiga funktioner. 🙂
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.