Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Cubase VST 5.1 PC

Allt "hoppar till " vid övergång från en part till nästa. Första tonen i den nya tonen klipps av och låter väldigt mycket kortare än sin längd.

Problemen kan uppstå vid väldigt få spår.

Går man in i list editor ser alla startvärde osv helt ok ut.

Oförklarligt....

Annons
Postat

Kolla så det inte ligger en kort not precis innan den som ska spelas..eller ligger dubbelt... eller att en 64:e-del eller liknade ligger kvar i den gamla partens slut

Postat (redigerat)

Har du kollat så du inte har en massa automation o grejer..OCH har valt "reset controller at part end" inställd i hmmm..VSTinställningarna...( kommer inte ihåg vad menyn hette..men där du kunde ställa in alla specifika detaljer kring systemet..).

Har du mycket controllers som ska resettas vid varje part-slut kan det bli så som du säger...har för mig att jag hade det vid ett par tillfällen innan jag ställde om i programmet.

Kan du starta en ny Cubase-session och se om problemet kvarstår?

Redigerat av demoniqus

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.