Rambutan Postat 20 augusti 2008 Postat 20 augusti 2008 (redigerat) Tja, har nydligen köpt mig en KeyRig 49 som då har en pitch bend- och en volume-kontroll. Nu vill jag länka dessa så att de kontrollerar pitchen och volymen hos varje spår, alltså: Självklart vill jag bara att den ska ändra det spåret som är aktivt/det jag spelar på. Går detta? Hur? (Jag har såklart testat att ändra som vanligt och bara sätta samma inställningar hos varje spår, men då ändras alla spårs pitch) --- Kan passa på att fråga om kontrollyta (det är väll egentligen samma fråga). Funderar på att köpa en kontrollenhet. Har aldrig testat en dock och undrar hur den "fungerar". Låt oss säga att jag har en reverb på t ex en nexus-plugg. Jag har även till reverb-ratt på en annan plugg som jag vill kontrollera med samma controller. Men det ska bara ändras på det spåret som jag har aktiverat. Det går väll att göra? Känns lite idiotiskt annars att behöva länka en controller till varje reverb-ratt som finns. --- Hoppas ni förstår min trötta formulering 😄 Fråga på ifall det skulle vara krångligt att förstå. Redigerat 20 augusti 2008 av Rambutan
base10 Postat 20 augusti 2008 Postat 20 augusti 2008 Tja, har nydligen köpt mig en KeyRig 49 som då har en pitch bend- och en volume-kontroll. Nu vill jag länka dessa så att de kontrollerar pitchen och volymen hos varje spår, alltså: Självklart vill jag bara att den ska ändra det spåret som är aktivt/det jag spelar på. Går detta? Hur? (Jag har såklart testat att ändra som vanligt och bara sätta samma inställningar hos varje spår, men då ändras alla spårs pitch) --- Kan passa på att fråga om kontrollyta (det är väll egentligen samma fråga). Funderar på att köpa en kontrollenhet. Har aldrig testat en dock och undrar hur den "fungerar". Låt oss säga att jag har en reverb på t ex en nexus-plugg. Jag har även till reverb-ratt på en annan plugg som jag vill kontrollera med samma controller. Men det ska bara ändras på det spåret som jag har aktiverat. Det går väll att göra? Känns lite idiotiskt annars att behöva länka en controller till varje reverb-ratt som finns. --- Hoppas ni förstår min trötta formulering 😉 Fråga på ifall det skulle vara krångligt att förstå. Jag har oxå en KeyRig 49 🙂 Du har redan pitchbend på alla spår, du behöver bara trycka på den du vill att den ska kontrollera.
Rambutan Postat 21 augusti 2008 Trådstartare Postat 21 augusti 2008 Tja, har nydligen köpt mig en KeyRig 49 som då har en pitch bend- och en volume-kontroll. Nu vill jag länka dessa så att de kontrollerar pitchen och volymen hos varje spår, alltså: Självklart vill jag bara att den ska ändra det spåret som är aktivt/det jag spelar på. Går detta? Hur? (Jag har såklart testat att ändra som vanligt och bara sätta samma inställningar hos varje spår, men då ändras alla spårs pitch) --- Kan passa på att fråga om kontrollyta (det är väll egentligen samma fråga). Funderar på att köpa en kontrollenhet. Har aldrig testat en dock och undrar hur den "fungerar". Låt oss säga att jag har en reverb på t ex en nexus-plugg. Jag har även till reverb-ratt på en annan plugg som jag vill kontrollera med samma controller. Men det ska bara ändras på det spåret som jag har aktiverat. Det går väll att göra? Känns lite idiotiskt annars att behöva länka en controller till varje reverb-ratt som finns. --- Hoppas ni förstår min trötta formulering 🙂 Fråga på ifall det skulle vara krångligt att förstå. Jag har oxå en KeyRig 49 🙂 Du har redan pitchbend på alla spår, du behöver bara trycka på den du vill att den ska kontrollera. Jo, men volume controllern ville inte funka 🙂 Lyckades dock fixa 😱 Om man bockar i "omni" så gäller det för alla (den som är aktiv)
base10 Postat 21 augusti 2008 Postat 21 augusti 2008 Jo, men volume controllern ville inte funka 🙂Lyckades dock fixa 🙂 Om man bockar i "omni" så gäller det för alla (den som är aktiv) Ah det visste jag inte, tackar! 😱
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.