Jump to content
Annons

Recommended Posts

Annons
maart (oregistrerad)
Postat
Tjenare, tänkte köpa en pedal till elgitarren, lite newbie på detta med pedaler, hur funkar det?

Gitarren byter väl effekter varje gång man trampar på den va? Hur kopplar man den? Någon sladd mellan elgitarren och pedalen till förstärkaren va?

Och sista frågan, är detta en bra pedal, bra märke och så vidare?

http://www.4sound.se/ProductDetails.aspx?m...rticleId=442978

hej

jo, det fungerar precis som du tror. Effektpedalen förändrar ljudet när du aktiverar den. Du kopplar in den mellan gitarren och förstärkaren (gitarr->effektpedal(er)->förstärkare). Om du har flera effekter kan du förändra ljudet de ger genom att koppla dem i olika ordning.

Pedalen du länkar till har jag inte provat själv men vet att den är populär bland lite billigare muliteffekter. Det finns säkert någon annan som kan uttala sig säkrare om den.

Lycka till!

Postat

Det är absolut inget fel på zoom och är det en pedal för att spela live du behöver så duger den väldigt bra, är du däremot ute efter en pedal för inspelning så rekommenderar jag v-amp som enligt mig låter mycket bättre och till och med är snäppet billigare.

Postat (redigerat)

Jaså, tack för hjälpen, jag uppskattar det, jag ska nog ta och köpa Zoom pedalen då, den borde passa mig, tack ännu en gång! 🙁

Redigerat av MrRomero

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.