antepop Postat 31 januari 2008 Postat 31 januari 2008 Jag har ett ljudkort nu som jag har lånat av en kompis som är ett Presonus firebox Jag är väldigt nöjd med det och skulle kunna köpa ett exakt lika dant... men nu min fråga... Jag skulle vilja ha tips på ljudkort som är bra i 3000-5000 kronorsklassen, externt ett plus. Det är ju något år, fireboxen, så det kanske finns något som är "hett" just nu:)
maart (oregistrerad) Postat 31 januari 2008 Postat 31 januari 2008 (redigerat) Presonus har ett helt nytt kort (tror iaf det är nytt) som heter Firestudio LightPipe. Kostar 5495 kr på 4sound. EDIT: stavfel Redigerat 31 januari 2008 av maart
Apep Postat 31 januari 2008 Postat 31 januari 2008 antepop sa: Jag har ett ljudkort nu som jag har lånat av en kompis som är ett Presonus firebox Jag är väldigt nöjd med det och skulle kunna köpa ett exakt lika dant... men nu min fråga... Jag skulle vilja ha tips på ljudkort som är bra i 3000-5000 kronorsklassen, externt ett plus. Det är ju något år, fireboxen, så det kanske finns något som är "hett" just nu:) Mbox 2 är en trevlig DAW lösning 🙂 (Dvs ljudkort + kraftfullt inspelningsprogram) . 4 ingångar (2 spdif och 2 micpre/line) , två ut och midi in/out. Programvara: Pro tools le Pris ca 4500
Gilbert Postat 31 januari 2008 Postat 31 januari 2008 FireBox verkar fortfarande vara mycket populärt. Andra kort i samma kategori är Konnekt8 & Saffire LE.
antepop Postat 31 januari 2008 Trådstartare Postat 31 januari 2008 maart sa: Presonus har ett helt nytt kort (tror iaf det är nytt) som heter Firestudio LightPipe. Kostar 5495 kr på 4sound. EDIT: stavfel Har du provat kortet...? Finns det resentioner om det ngnstans?
Gilbert Postat 31 januari 2008 Postat 31 januari 2008 Behöver du 32 I/O via ADAT och inget mer? Skulle tro att Firestudio Project är mer intressant...
antepop Postat 31 januari 2008 Trådstartare Postat 31 januari 2008 Gilbert sa: FireBox verkar fortfarande vara mycket populärt. Andra kort i samma kategori är Konnekt8 & Saffire LE. Jo alltså det är ju ett jäkla bra kort så jag skulle ju kunna tänka mig ett sånt men man vill ju alltid veta vad som finns.... 🙂
Gilbert Postat 31 januari 2008 Postat 31 januari 2008 Det jag upptäckte då jag testade det som hastigast var att det var ett jäkla krut i hörlursförstärkaren!
schopin Postat 31 januari 2008 Postat 31 januari 2008 Jag har en firebox till salu om det är intressant.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.