Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Sitter och försöker få en pryl som heter Yakumo Movie Mixer att fungera, den överför bl a VHS till hårddisk/DVD. Det går inte alls. Enligt instruktionsboken ska det bara vara att installera drivrutinerna och ett medföljande redigeringsprogram, koppla in Movie Mixern (produktinfo via USB och sen trycka på play och spela in. Men jag får ingen signal in till datorn. Har kopplat videons första scart (har kollat så att den ger bild till en TV) med någon slags adapter som delar upp signal i tre rca-kontakter (röd och vit -> audio samt gul -> video) vidare till den här Yakumo-prylen sen USB till datorn. Men det blir liksom ingen signal in i datorn. Vare sig ljud eller bild.

Har egentligen ingen aning om vad som kan vara tokigt, men blir lite fundersam av specen. Där står att man måste ha USB2. Moderkortet jag har testat på har enligt instruktionsboken stöd för USB2, men min fråga är om det automatiskt slår över till det när så krävs, eller om man måste installera några extra drivrutiner?

  • 4 månader senare...
Annons

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.