Bebopkeys Postat 8 januari 2007 Postat 8 januari 2007 Jag och Bernie har tankar på att starta eget musikförlag för att ha våra alster under ett paraply och ett namn att använda utåt för våra låtar:-) Vilken form av bolag är lämpligast när det inte är ett rent affärsdrivande företag? Finns det någon på forumet som har eget förlag?
belsebub Postat 8 januari 2007 Postat 8 januari 2007 rainydays sa: http://svt.se/svt/play/video.jsp?a=706106 underbart
ThomasJ Postat 8 januari 2007 Postat 8 januari 2007 Ta ett snack via PM med Bevlar DumbDan, om han nu fins kvar på detta forum.. inte sett han på länge. men enskildfirma borde funka fin fint!
IDF Postat 8 januari 2007 Postat 8 januari 2007 (redigerat) varför inte ekonomisk förening!? det krävs tre juridiska personer och det är inte endast du som får ta smällen om de blir konkurs eller så.. 😆 vilket det blir om du startar en enskild firma!! edit: skumt formulerat.. Redigerat 8 januari 2007 av IDF
Bebopkeys Postat 9 januari 2007 Trådstartare Postat 9 januari 2007 Tack för tipsen! Fyll gärna på med mer så att vi kan gräva ner oss riktigt i bolagsproblematiken:-)
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.