c2k6 Postat 4 november 2006 Postat 4 november 2006 Finns det någon VST-plug som talar om RMS värdet? Det kunde ju vara intressant att plugga in en mätare när man mastrar...
Gilbert Postat 4 november 2006 Postat 4 november 2006 Mätaren i Wavelab gör det (även i lite-versionen).
c2k6 Postat 4 november 2006 Trådstartare Postat 4 november 2006 Elemental Audio's Level Inspector visar dig RMS. Hmm... 299 dollar... finns det igen lite gratis liten rms VST?
BozoB Postat 4 november 2006 Postat 4 november 2006 Inspector Här har du en gratis lite version av inspector. Den skall ha RMS-mätare. (tydligen har elemental audio köpts upp, nyheter för mig)
c2k6 Postat 5 november 2006 Trådstartare Postat 5 november 2006 InspectorHär har du en gratis lite version av inspector. Den skall ha RMS-mätare. (tydligen har elemental audio köpts upp, nyheter för mig) Tackar!
Richard Olsson Postat 6 november 2006 Postat 6 november 2006 (redigerat) Sonalksis FreeG är en plug som är tänkt att användas som alternativ till regeln/mätaren i din sequencer (antar jag) och den består helt enkelt av en mätare och en regel. 😆 Den kan bland annat mäta RMS-värdet, på samma sätt som peakvärden brukar visas med en liten markering på mätaren, samt numeriskt i dB. Liten bra-att-haplugg och den är gratis, samt tillverkad av en av de främsta plugtillverkarna i mångas tycke. Redigerat 6 november 2006 av Richard Olsson
Cleff (oregistrerad) Postat 16 november 2006 Postat 16 november 2006 I Wavelab kan man göra en global analysis och se RMS-värden, både max, min och medelvärden.
MrDweeb Postat 16 november 2006 Postat 16 november 2006 Lite off topic kanske men - kan någon bara förklara lite för mig det här med RMS. Vad är det som mets? Ska jag ha ett så hög värde som möjligt eller så lågt som möjligt?
c2k6 Postat 16 november 2006 Trådstartare Postat 16 november 2006 Lite off topic kanske men - kan någon bara förklara lite för mig det här med RMS. Vad är det som mets? Ska jag ha ett så hög värde som möjligt eller så lågt som möjligt? Det vi snackar om är hur långt under klippgränsen som materialets medeleffekt ligger. Har vi 0bd så är det ren fyrkantsvåg, 100% distorsion. Har vi -10dB så ligger alltså medeleffekten i vår låt 10 dB under det teoretiska maxvärdet. Vad som är bra eller dåligt är en intressant debatt som det nog finns någon tråd om.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.