rebstar (oregistrerad) Postat 2 februari 2006 Postat 2 februari 2006 Hej, Jag har märkt att mina "s" låter väldigt vassa efter att jag har spelat in. Jag har puffskydd men det hjälper ju inte när det gäller min "S" hehe. Har någon förslag på vad jag kan göra? Kanske nån plugin till Cubase SX 3? Tack!
Fredster Postat 2 februari 2006 Postat 2 februari 2006 Hej, Jag har märkt att mina "s" låter väldigt vassa efter att jag har spelat in. Jag har puffskydd men det hjälper ju inte när det gäller min "S" hehe. Har någon förslag på vad jag kan göra? Kanske nån plugin till Cubase SX 3? Tack! Sjung längre ifrån miken. Sjung inte direkt in i membranet....testa lite från sidan eller att vinkla miken lite. EQ:a och testa en de-esser. Sök på de-esser på forumet så får du massor med svar.
johlin Postat 2 februari 2006 Postat 2 februari 2006 I Cubase medföljer en de-esser. Det är nog precis vad du söker.
Emil Postat 2 februari 2006 Postat 2 februari 2006 Här är en bra, gratis och dessutom väldigt lättrattad de-esser: Spitfish
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.