Escalier Postat 8 juli 2005 Postat 8 juli 2005 hej! jag har haft lite problem med min mixning , jag fÄr ett potroligt platt ljud pÄ m,usiken, det lÄter platt och tort och saknar vÀrme... hur fixar man detta? det Àr speciellt git,bas och sÄngen som lÄter platt...nÄgon som har bra tipps pÄ pluggar eller externa hÄrdvaror som fixar det. jag anvÀnder mig av pod xt pro till bÄde gitar och bas/bas pod och git pod micken Àr en shure sm57:a mixar i cubase.
MusicGene Postat 8 juli 2005 Postat 8 juli 2005 ett tips Àr att lÀsa de lÄnga trÄdarna om mixning. Jag tror ditt problem löses genom att eq:a de olika spÄren, lÀgga pÄ skönt reverb och trycka till spÄren med kompressorer.
mlordin Postat 8 juli 2005 Postat 8 juli 2005 Det Ă€r alltid svĂ„rt att komma med svar eller rekommendationer nĂ€r man inte sjĂ€lv kan höra "problemet" med ljudet - lĂ€gg gĂ€rna upp en lĂ€nk till lĂ„ten. Sen skall tillĂ€ggas att mixning och mastring Ă€r en konst och en vetenskap som tar lĂ„ng tid att mĂ€stra, men.... om du vill ha en bra plugg som generellt fixar till vĂ€rme i ljudbilden sĂ„ ta en titt pĂ„ PSP Vintage Warmer. Finns hur mycket info som helst pĂ„ nĂ€tet, tex: http://www.macreview.com/Creative/AudioVid...rmerReview.html. đ Mats
MusicGene Postat 8 juli 2005 Postat 8 juli 2005 en annan sak som Àr ack sÄ viktigt Àr rummet du spelar in i! Se till att det Àr vÀldÀmpat. Testa att klappa i hÀnderna en gÄng och se om du hör ljudet studsa. DÄ blir det svÄrt att skruva till ljudet bra sen.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in hÀr.