denZne Postat 9 december 2012 Postat 9 december 2012 Tjenare ska till att köpa straplocks till basen men det jag funderar över är att skruven som axelbandsfästerna sitter i nu är i en viss diameter.. Är det olika stora straplocks för det följer ju med en skruv som passar låsningen och finns det olika storlekar eller är det standard?/Mvh Dennis
Halkbi Postat 9 december 2012 Postat 9 december 2012 Om du kan leva med att alltid ha axelbandet fast på din gitarr så skulle jag rekommendera följande istället: Har haft så i två år på min huvudgitarr och det funkar kanon. Avsevärt mycket billigare, men kanske inte riktigt lika snyggt.
denZne Postat 9 december 2012 Trådstartare Postat 9 december 2012 okej, tack för tipset men jag vill ha "riktiga" straplocks på min 🙂
DrivKraft Postat 9 december 2012 Postat 9 december 2012 http://www.jam.se/stranginstrument/gitarrbastillbehor/7374-Straplock_Dunlop_7036__Lokstrap_/ ?
CHAE Postat 9 december 2012 Postat 9 december 2012 Rekommenderar Dunlops StrapLocks. Har de själv till alla mina gitarrer och bas och de har funderat klockrent 🙂 Vänligen, CHAE
denZne Postat 10 december 2012 Trådstartare Postat 10 december 2012 okej schyst, men ingen som vet hur det är men storleken på skruven?
BluesBoy Postat 10 december 2012 Postat 10 december 2012 Om du kan leva med att alltid ha axelbandet fast på din gitarr så skulle jag rekommendera följande istället: http://www.youtube.com/watch?v=IPDI-m3cTUg Har haft så i två år på min huvudgitarr och det funkar kanon. Avsevärt mycket billigare, men kanske inte riktigt lika snyggt. En polare till mig har använt påsförslutare i hur många år som helst, hehe. Sådan där gula/vita taggiga prylar som man brukar "låsa" brödpåsar med.
Bullerbyn Postat 10 december 2012 Postat 10 december 2012 Körde Dunlops i alla år, numera använder jag Thomanns egna kopior. Lika bra, halva priset... Ta vilken skruv du vill så länge skallen är tillräckligt stor!
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.